vydelavani na amazonu

Jak pracovat pár minut denně a vydělávat až 200 tisíc měsíčně

Naposledy aktualizováno: 27. června, 2018

Chtěli byste podnikat online, ale nevíte jak na to? Zeptali jsme se digitálních nomádů a autorů online kurzu o prodeji na Amazonu Markéty Mandíkové a Jirky Vágnera, jak se stát úspěšným podnikatelem na Amazonu. V rozhovoru se dozvíte, proč právě podnikání na Amazonu je podle nich jedním z nejlepších způsobů vydělávání online, jak vytvořit úspěšný produkt a za jak dlouho čekat první prodeje.

Abyste podnikali na Amazonu, nemusíte být nijak zvlášť kreativní

 

Sami za peníze, které vydělali, procestovali už značnou část světa. Čtyři měsíce žili v Mexiku a tři měsíce v Dominikánské republice. Protože je Markéta momentálně v Norsku, spojili jsme se s nimi online, abychom se jich zeptali, jak to celé funguje.

 

Markéta s Jirkou cestují za vydělané peníze po celém světě
Markéta s Jirkou cestují za vydělané peníze po celém světě

 

Jirko a Markéto, prozradíte mi, co si pod podnikáním na Amazonu mám představit?

 

Markéta: Funguje to tak, že si necháš vyrobit vlastní typ produktu a následně ho prodáváš na stránkách Amazonu, který tak slouží jako platforma prodeje.

 

Jirka: Dost často si lidé myslí, že musejí být kreativní a vymyslet zcela nový produkt, který není na trhu, opak je ale pravdou! Produkt vybíráme takový, který se už úspěšně prodává na Amazonu, pouze ho pozměníme, inovujeme a ideálně vytvoříme vlastní brand (značku).

 

Nechat si vyrobit vlastní výrobek je jednoduché

 

Podívejte se na příběh Markéty a Jirky (zdroj: Youtube.com) 

 

Neumím si představit, jak bych řešila výrobu. To zní docela komplikovaně.

 

Jirka: V dnešním digitálním světě to je naopak velmi jednoduché, pokud víš, kam jít. Dnes se většina výrobků vyrábí v Číně, ti se dají hledat například na Alibaba.com. Ale výrobce můžeš mít z Pákistánu, USA nebo Anglie. Je to ve výsledku individuální a každý si najde výrobce kde chce, ale Čína vyhrává, hlavně kvůli ceně.

 

Na Amazonu se nemusíte starat o logistiku

 

Kde si nechat vyrobit svůj vlastní produkt pro Amazon?
Kde si nechat vyrobit svůj vlastní produkt pro Amazon? Podle Jirky a Markéty to záleží na vás, můžete najít výrobce v Čechách i v Číně.

 

Můžu si nechat výrobky vyrábět v Čechách? Nebo se to nevyplatí?

 

Jirka: Opět je to velmi individuální, ale můžeš mít i českého výrobce. Máme kamaráda, co dělá švihadla a vyrábí mu truhlář ve stejné vesnici.

 

Mám zkušenosti s e-shopem z ČR a vím, že jednou z nejnáročnějších věcí je logistika. Jak řešíte odesílání a sklad zboží? 

 

Jirka: Amazon nabízí službu FBA, kdy za vás dělá veškerou distribuci, reklamace, skladování, takže ty se jen postaráš o výrobu u dodavatele, zaslání produktů do skladu Amazonu a následný marketing.

 

Náš produkt se začal prodávat hned od prvního dne

 

Zní to celé pohádkově a jednoduše, šlo vám všechno tak hladce hned od začátku?

 

Markéta: Jirka začal někdy v roce 2015, kdy jsme ještě žili na Novém Zélandu, společně s kamarády objevili Amazon jako možnost online podnikání a rozhodli se to zkusit. Sháněli veškeré informace různě po internetu, kde se dalo, ale bylo to málo, první produkt se jim až tolik nezdařil, výroba byla moc náročná a drahá.

 

Amazon dává Jirkovi a Markétě svobodu cestovat
Amazon dává Jirkovi a Markétě svobodu cestovat

 

Pro druhý produkt už zakoupili nějaké online kurzy za pár dolarů, kde se sice dozvěděli více informací, ale na úspěšný marketing to nestačilo. V té době jsem se do toho už vložila i já a rozhodli jsme se udělat zcela nový produkt my dva spolu. Zakoupili jsme jiné zahraniční online kurzy za deseti tisíce korun, prošli jsme jimi, a díky Jirkovým zkušenostem se nám podařilo vytvořit úspěšný produkt, který prodáváme dodnes.

 

Za jak dlouho vám váš produkt na Amazonu začal vydělávat?

 

Jirka: Tenhle produkt nám začal vydělávat hned od prvního dne, pamatuji si, že byl poslední den roku a slavili jsme Silvestra a zároveň první prodej! Samozřejmě to chvíli trvá, než si člověk vydělané peníze ponechá jako úsporu, protože to chce je opětovně investovat a zvětšovat objednávky. Ale my jsme to hned riskli, a po dvou měsících od uvedení produkt na trh jsme odjeli nomádit do Mexika a doufali, že nás to užíví, což se i stalo, žádné další příjmy jsme neměli. A to se povedlo.

 

Dnes nám práce na Amazonu zabere jen pár minut denně

 

Kolik hodin práce vám dnes Amazon zabere, aby vás uživil?

 

Markéta: Dnes nám Amazon zabere pár minut denně, dohromady tak jednu a až dvě hodiny týdně. Stačí produkt zajet do určitého režimu, a pak už je práce minimálně. Tato doba je samozřejmě individuální, ale řekla bych, že běžně je to něco mezi třemi a šesti měsíci.

 

Markéta s Jirkou už dnes nejen úspěšně podnikají na Amazonu, ale sepsali a natočili o podnikání na Amazonu celý kurz.
Markéta s Jirkou o podnikání na Amazonu také vytvořili úspěšný online kurz

 

Jaký čas musíte věnovat produktu předtím, než se „zajede”?

 

Jirka: Je to individuální, u nás to bylo kolem jedné až tří hodin denně.

 

Za první půl rok jsme dosáhli obratu jednoho milionu korun

 

Je pravda, že si někteří prodejci vydělávají už za několik měsíců i 200 tisíc, nebo jsou to jen marketingové taháky?

 

Jirka: Ano a ano. Je to pravda, může se to určitě stát, a zároveň to jsou i často marketingové tahy. My osobně známe pár lidí, kterým se to povedlo, když tomu člověk investuje dostatek času a baví ho to, určitě je to možné.

 

Prodeje za 4 měsíce na Amazonu
Reálný příklad prodejů za 4 měsíce na Amazonu. Data jsou od kamaráda Jirky a Markéty

 

U nás to nebylo tolik, my jsme dosáhli za první půl rok obrat 1 milion Kč cca, ale také jsme hodně investovali zpět, hodně jsme si s naším produktem vyhráli. A také jsme tomu nevěnovali až tolik času, chtěli jsme cestovat a užívat si ten volný čas. Ale na měsíční náklady a nějaké úspory nám to bohatě stačilo.

 

Nejlepší kategorie jsou domácí mazlíčci, sport a outdoor, či vybavení do kuchyně

 

Nejlepší kategorie jsou domácí mazlíčci, sport a outdoor, či vybavení do kuchyně.
Nejlepší kategorie jsou domácí mazlíčci, sport a outdoor, či vybavení do kuchyně

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokázali byste nám přiblížit, jak se hledá úspěšný produkt?

 

Markéta: Toto je nejdůležitější a jedna z nejtěžších částí úšpěšného prodeje na Amazonu. Jak jsem řekla, nejprve se musíme podívat na produkty, které se už na Amazonu prodávají – jsou určité kategorie, které se doporučují a které naopak ne.

 

Jaké kategorie byste mi pro začátek doporučili?

 

Markéta: Nejlepší kategorie jsou domácí mazlíčci, sport a outdoor, či vybavení do kuchyně. Vyvarovat bys ses měla například oblečení, šperkům nebo elektronice. Hlavně se vyhábat kategoriím, kde je potřeba více velikostí, barev nebo je náročnější vybrat kvalitního dodavatele. To vše přináší větší vstupní náklady.

 

Nápady na vlastní produkty můžete hledat třeba na Pinterestu
Nápady na vlastní produkty můžete hledat třeba na Pinterestu

 

Kde hledáte nápady na produkt?

 

Jirka: Inspiraci hledáme na googlu a sociálnících sítích, jako je Pinterest nebo Instagram, důležité ale je, aby se daný produkt už na Amazonu prodával.

 

Je například dobré si zjistit, na co si lidé u konkurence stěžují, a to vylepšit

 

Čtěte recenze podobných produktů
Čtěte recenze podobných produktů

 

Jsou nějaké další faktory, které zvažujete?

 

Markéta: Určitě, například velikost a váhu, protože ta se odráží na cenně poštovného.

 

Když už vymyslíte produkt, jak dál postupujete?

 

Jirka: Vybraný produkt se musí samozřejmě nějak upravit, inovovat, tedy například změnit barvy, materiál, něco přidat či ubrat, případně přidat nějaký bonus (malý dárek), tady už je to na tobě, jak moc budeš kreativní.

 

Zjistěte, co jim na produktu vadí
Zjistěte, co zákazníkům na produktu vadí, abyste to mohli zlepšit

 

Markéta: Je například dobré si zjistit, na co si lidé u konkurence stěžují, a to vylepšit. Ale zase nepřehánět, pokud najdeš už dobře prodávaný produkt, nesnaž se z něj udělat úplně jiný, který pak už nemusí být tak populární.

 

Marketing je na Amazonu mnohem jednodušší než třeba na vlastním e-shopu

 

Jak se liší marketing produktu, který prodáváte na Amazonu od toho, který byste prodávali přes svůj e-shop?

 

Jirka: Marketing je na Amazonu mnohem jednodušší než třeba na vlastním e-shopu. Na Amazonu totiž nemusíš ztrácet čas hledáním zákazníků, protože stránky Amazonu navštěvuje stovky milionů zákazníků měsíčně a tvým úkolem je tak dostat produkt na první pozice, a to je právě ten typ marketingu, na který člověk musí přijít buď sám časem, nebo se dá nastudovat v online kurzech, ty levnější kurzy většinou marketing ani neobsahují. My jsme tomuto tématu věnovali dva moduly v našem kurzu.

 

Markéta: U Amazonu také nemusíte hledat potencionální zákazníky, a pak je nějakým způsobem přemlouvat k prodeji, či vyvolávat chuť nakupovat. Amazon zákazníci se liší tím, že chodí na Amazon cíleně nakupovat, nikoli teprve hledat a rozmýšlet, co si nakoupí. Jdou tam s jasným cílem a pokud tvůj produkt bude na prvních pozicích, máš vyhráno. 

 

Hraje roli, jestli se rozhodnete prodávat na americkém nebo třeba britském Amazonu?

 

Jaký trh si vybrat? Markéta s Jirkou doporučují evropský trh, kde je méně konkurence
Jaký trh si vybrat? Markéta s Jirkou doporučují evropský trh, kde je méně konkurence

 

Jirka: Záleží na tom, jaký trh si vybereš, my doporučujeme evropský (dá se pak lehce propojit se všemi evropskými Amazony), americký trh je tu nejdéle a je na něm už obrovská konkurence, takže je samozřejmě těžší na něm prorazit, ale ne nemožné.

Prodávat na Amazonu je jednoduché, když víte, jak na to

 

Prodávat na Amazonu zní složitě, nebo se mi to jen zdá? Zvládne to podle vás každý? 

 

Jirka: Rozhodně to není nijak extra složité, je to jen velké množství informací, které člověk musí znát a hodně věcí, co může splést. Takže kdybych si tehdy koupil všechny ty kurzy, které jsme koupili až časem, a postupoval od začátku správně, byl bych teď asi někde jinde a ušetřil si spoustu času a peněz. Ale zase mi to dalo obří školu, díky které jsme pak mohli sestavit online kurz v češtině Jak úspěšně prodávat na Amazonu.

 

Reálné prodeje účastníka kurzu za první měsíc
Reálné prodeje účastníka kurzu za první měsíc

 

Když bych si koupila váš online kurz, co všechno bych se v něm dozvěděla?

 

Jirka: V našem kurzu radíme, jak se vyvarovat právě takovým chybám, plus samozřejmě provádíme celým procesem prodeje na Amazonu. Je sestaven tak, aby tě provázel každým krokem od hledání produktu, přes hledání dodavatele, až po spuštění prodeje a úspěšný business, celý tento proces zabere cca dva až tři měsíce.

 

Abyste byli úspěšní na Amazonu, nemusíte být IT ani marketingový expert

 

Ukázka z online kurzu o podnikání na Amazonu
Ukázka z online kurzu o podnikání na Amazonu

Jakou formou  probíhá?

 

Markéta: Kurz je veden v textové formě, aby se v tom lidé mohli lépe orientovat a dělat si například poznámky, k nejtěžším kapitolám jsou i videa s podrobným návodem, plus stovky fotografií a grafických návodů, které jsme vytvořili pro lepší chápání. A samozřejmě je po zakoupení přístupný celoživotně.

 

Kurz je koncpiván tak, aby mu rozuměl každý. Provede vás krok za krokem celým procesem prodeje vlastního produktu na Amazonu
Kurz je koncpiván tak, aby mu rozuměl každý. Provede vás krok za krokem celým procesem prodeje vlastního produktu na Amazonu

 

Pro koho je podnikání na Amazonu vhodné? 

 

Markéta: Pro každého, kdo má chuť a chtíč něčeho dosáhnout. Nemusíš mít nějaké speciální vědomosti, ani být IT či marketingový expert. Stačí mít základní přehled o tom, co je to vůbec e-shop a trochu umět anglicky. Vše ostatní se dá naučit. Já jsem taky začínala úplně od nuly, nic nevěděla. Rozhodně se toho nemusí bát ani holky, někdo by řekl, že je to spíš pro muže, ale naopak! Je to dokonce i pro jakoukoliv věkovou kategorii.