Lightning Network

Lightning Network – technologie, která má zachránit Bitcoin

Naposledy aktualizováno: 18. Listopad, 2018

 

Potvrzení transakce na Bitcoin blockchainu trvá v průměru deset minut. Byli byste ochotní čekat takovou dobu v kavárně u terminálu? Nebo na zaplacení v Albertu? Nejspíše ne a stejně tak to máme všichni ostatní. Bitcoin zkrátka není na každodenní transakce připravený. Lightning Network je technologie, která to má změnit.

Jaký je hlavní problém Bitcoinu?

 

Blockchain je pomalý. Jestli jste už nějaké BTC převáděli, tak určitě víte, že to trvá dlouho (minimálně 10 minut, ve špičče i pár hodin) a stojí to dost peněz (poplatek těžařům).

 

bitcoin_potvrzeni_casu
Doba prvního potvrzení transakce u BTC v minutách – nikdy nejdeme pod 10 minut (1. ledna – 31. ledna 2018)

 

Sice se v originální vizi nepočítalo s tím, že BTC bude rychloobrátkové platidlo pro mikrotransakce, ale když už žije svět v přesvědčení, že to tak má být, je potřeba najít řešení.

 

Lightning Network jako řešení!

 

Někdo přišel s myšlenkou, že přeci ne všechny transakce musí proběhnout přímo na blockchainu.

 

Představte si, že si mezi sebou posíláme BTC poměrně často. Co kdybychom si přestali posílat BTC “opravdově”, ale zapisovali si jednotlivé transakce do notýsku a jednou za určitý čas udělali součet a poslali jeden druhému tolik, kolik dlužíme?

 

V Lightning Network se takovému notýsku říká platební kanál.

 

Funguje to následovně. Otevřeme mezi sebou platební kanál (založíme notýsek) a informaci o jeho otevření zapíšeme do blockchainu. Následovně mezi sebou můžeme provádět transakce (posílat si BTC tam a zpátky) a mít platební kanál otevřený tak dlouho, jak nám bude libo. Jediná chvíle, kdy budeme muset znovu sáhnout na blockchain, bude při uzavírání platebního kanálu. V tu chvíli spočítáme, kdo kolik má nakonec dostat BTC a to si pošleme.

 

Jak přesně fungují platební kanály?

 

Platební kanál si můžete představit jako truhličku, do které na začátku vloží zúčastněné strany (v našem případě Pepa a Bobina) stejné množství BTC, řekněme 5 BTC (v tom případě bude hodnota truhličky 10 BTC) a zamknou ji každý jedním zámkem.

 

Lightning Network - technologie, která má zachránit Bitcoin
Pepa a Bobina zakládají patební kanál

 

Úkon založení platebního kanálu včetně vložené částky se zapíše na blockchain ve formě smart contractu, a tím je mezi Pepou a Bobinou platební kanál otevřený.

 

Důvod, proč se truhlička zamyká dvěma zámky je jednoduchý – aby jeden z nich nemohl utratit zamčené BTC bez souhlasu toho druhého. BTC uložené v truhličce jsou pak ty, které si mezi sebou “papírově” posílají.

 

Papírové přesuny BTC v rámci truhličky

 

Představte si, že chce Pepa poslat Bobině 2 BTC. Zapíšou tedy do notýsku, že z Pepových 5 BTC, které do truhličky vložil, jsou od teď 2 BTC Bobiny. Pepovi tedy zbývá 3 BTC a Bobina má 7 BTC. Pokud by se teď rozhodli uzavřít PK a rozdělit si obsah truhličky, Bobina 7 BTC a Pepa 3 BTC – přesně podle záznamů v notýsku.

 

lightning_network_krok2
Pepa přepisuje 2 BTC z truhličky na Bobinu

 

Oni ale truhličku zatím otevírat nechtějí, protože si chtějí dál posílat mezi sebou BTC.

 

Za týden bude chtít pro změnu poslat Bobina 5 BTC Pepovi. Zapíšou do notýsku, že 5 BTC v truhličce, které jsou Bobiny, od teď patří Pepovi.

 

lightning_network_krok3
Bobina přepisuje 5 BTC z truhličky na Pepu

 

Po této transakci se rozhodnou uzavřít platební kanál.

 

Uzavření platebního kanálu znamená, že z notýsku spočítají, komu kolik BTC v truhličce patří, tu pak otevřou a BTC si rozdělí. Tohle je po otevření platebního kanálu jediná chvíle, kdy musí skutečně dělat něco s blockchainem (a platit poplatek).

 

PepaBobina
Vklad+ 5 BTC+ 5 BTC
Transakce-2 BTC+2 BTC
Transakce+5 BTC-5 BTC
Výběr8 BTC2 BTC

 

lightning_network_krok4
Pepa a Bobina uzavírají platební kanál a rozdělují si BTC podle notýsku

 

Čili takhle fungují platební kanály, základní stavební kámen Lightning Network. Jejich hlavní síla ale přichází ve chvíli, kdy dva a více platebních kanálů začne fungovat mezi sebou!

 

Soustavě platebních kanálů se říká Lightning Network

 

Takových platebních kanálů může vzniknout celá řada. Představte si, že mezi Pepou a Bobinou je ještě Bohouš, který si chce s nimi taky platit za služby v bitcoinech.

 

Pokud má Pepa otevřený platební kanál s Bobinou a Bobina s Bohoušem, mohu poslat BTC Bohoušovi přes vás.

 

BTC můžete posílat přes libovolný počet prostředníků, stačí, když budou mít jednotliví prostředníci mezi sebou otevřené platební kanály.

 

Petr s Bobinou si do notýsku napíšou, že Bobina dostává od Petra 2 BTC a hned na to si Bobina s Bohoušem zapíšou, že Bohouš dostal od Bobiny 2 BTC.

 

Pepa má tak o 2 BTC méně, Bobina má pořád stejně a Bohouš má o 2 BTC více. Nemuseli při tom vůbec sáhnout na blockchain.

 

lightning_network_krok5
Pepa posílá Bohoušovi 2 BTC přes Bobinu

 

A protože jde jen o notýsky (elektronické), na které se dá zapsat cokoliv ihned, probíhají transakce v rámci několika milisekund až sekund.

 

Řešení nadobro?

 

Díky soustavě platebních kanálů se může razantně snížit potřeba interakce se samotným blockchainem a tudíž se uvolní jeho kapacita. Méně zpracovávaných transakcí znamená kratší potvrzovací časy a nižší poplatky.

 

To je Lightning Network!

 

Tento článek je součástí bezplatného Kurzu o kryptoměnách pro začátečníky, k jehož odběru se můžete přihlásit tady.

Chtěli byste se toho dozvědět víc?

 

Kryptoměnám se aktivně věnuji jako redaktor v českém projektu Altclub.comkde analyzuji kryptoměnové projekty, rozebírám aktuální dění a pomáhám našim členům. Kromě podrobných článků pro vás máme:

 

  • Každodenní zpravodajství ze světa kryptoměn
  • Nejdůležitější zprávy formou notifikací
  • Komunitní chat na Discordu s 12 diskuzními místnostmi
  • Oznámení o zalistování měn, které sleduje náš robot
  • Informace o zajímavých ICO, diskuze o těžení a masternodech

 

Pro všechny nové uživatele máme prvních 14 dní zdarma. Pro moje čtenáře mám navíc speciální slevu 15 % na první platbu za členství, kterou nenajdete nikde jinde, než na tomto blogu. Stačí se prokliknout skrz tento odkaz. Se slevou vás vyjde měsíc členství stejně jako jedna káva za týden.

Logo Altclub.com