Kryptokurz

Kryptokurz #8 – Kryptoměny jde množit i jinak

Naposledy aktualizováno: 23. Únor, 2018

Obchodováním a dlouhodobým držením si můžete na kryptoměnách slušně vydělat, to je pravda. Dnes se podíváme na způsoby, jak vaše kryptoměny MNOŽIT. Když víte, jak na to, mohou vám každý den přiskočit nové coiny do peněženky – ZADARMO. Tak jdeme na to!

Samotné obchodování s coiny je sice zhlediska zisku lákavé, reálně ale nepřinášíte žádnou hodnotu a nijak se neúčastníte provozu sítě vámi obchodovaných coinů.

 

Na to, aby síť nějakého coinu (blockchain) bez problému fungovala, musí běžet na co nejvíce počítačích. Lidé vlastnící počítače připojené do sítě pak dostávají za udržování sítě v chodu odměnu v podobě nových coinů. Jak se k nim připojit?

 

Arbitrážní trading

 

Tahle metoda spadá ještě do obchodování, ale bylo by škoda, kdybych se vám o ní alespoň nezmínil.

 

Jednotlivé obchodní platformy nejsou navzájem propojené a díky vysoké volatilitě se často stává, že rozdíl mezi cenami stejného coinu na různých platformách může být klidně 30 %.

 

Například 7. září byla cena Bitcoinu na Bittrex 4300 $ (díky nečekanému chvilkovému propadu), ale menší indický obchodník Zebpay tuto změnu vůbec nezaregistroval (tedy spíše jeho uživatelé, díky vysoké poptávce a malé nabídce bitcoinu) a cena se na jeho platformě pohybovala pořád okolo 5100 $.

 

Jediné, co bylo potřeba udělat pro okamžitý zisk, byl nákup na Bittrexu a prodej na Zebpay, záležitost zruba na 15-20 minut a zisk 19 %.

 

Mining (Těžení)

 

Těžení bitcoinů je záležitost na ostré lokte a abyste si z toho mohli udělat výnosný byznys, musíte být mezi prvními, nebo investovat těžké peníze do počítačové výbavy. Samotný bitcoin je tak pro nás mimo mísu, existuje ale slušná řada altcoinů, u kterých se těžení může vyplatit.

 

Litecoin, Dogecoin a Feathercoin jsou kryptoměny, které mají momentálně nejvyšší hodnotu pro “domácí” těžaře. Na počítačové sestavě, kterou máte doma, můžete tyto kryptoměny bez problému těžit a vydělat si někde mezi $0.5  a $10, podle toho, jaké železo máte.

 

Investice $1000 (cca 22 000 Kč) do výkonné grafické karty a dalších prvků se vám může při 24 hodinovém provozu vrátit v rozmezí 18-24 měsíců.

 

cryptocurrency mining
Těžební sestava

 

Pokud byste to mysleli s těžením vážně, počítejte s investicí alespoň 100 000 Kč, vysokými účty za elektřinu a vytěženými coiny za až $50 denně.

 

Těžíte coiny a ne dolary, takže si je buď můžete nechat, nebo prodat na burze. Například v případě litecoinu se může  klidně stát, že bude stát za rok 3x více a vy tak budete mít natěžené slušné jmění.

 

Co těžení v případě Litecoinu, Dogecoinu a Feathercoinu znamená

 

Váš počítač je v takovém případě vlastně taková online účetní, dostupná 24/7. Za to, že ověřuje transakce a vlastně tím poskytuje “účetní služby” celé síti, dostáváte odměnu ve formě těženého coiny (nějakou frakci) každých pár dní.

 

Základem je snažit se držet náklady na hardware a elektřinu co nejníže, aby vám nepožraly celý zisk z prodaných coinů.

 

Co pro domácí těžení budete potřebovat

 

  • Těžební software (je zadarmo)
  • Stabilní internet (minimálně 2MB/s+)
  • Členství v mining poolu – komunita, kde spojíte síly s ostatními
  • Počítačovou sestavu uzpůsobenou na těžení
  • Místo pro uložení počítače – co nejstudenější
  • Speciální grafickou parku
  • Větrák pro ochlazování počítače
  • Čas na čtení a optimalizování těžení

 

Jak vidíte, těžení není žádná sranda. Teď vám představím jiný koncept, který se vám bude zamlouvat více. 🙂

 

Staking (Aktivní držení)

 

Staking je podobný získávání dividend za akcie. Jednoduše za to, že držíte coin a udržujete vaší peněženku (a tím blockchain) aktivní, dostáváte od sítě dividendu ve formě dalších coinů. Není potřeba vytěžovat počítač na maximum, ale pouze mít peněženku otevřenou a odemknutou (a s tím samozřejmě otevřený počítač).

 

Do hry vstupuje více proměnných, ale zjednodušeně platí, že čím více máte coinů, tím větší část sítě vaše peněženka obhospodařuje a tím častěji můžete získat odměnu za ověřování transakcí.

 

Je důležité říct, že ne všechny coiny jsou tímto způsobem množit. Poznáte to tak, že je u coinu napsáno PoS. Znamená to Proof of Stake, tedy že jste odměňováni za staking. Některé coin mohou být hybridní a můžete je jak těžit, tak stakovat najednou.

 

V říjnu jsem nakoupil coin CWXT za účelem stakování. Podívejte se, jak mi každý den několikrát přiskočilo 10 coinů zadarmo.

 

 

CWXT je už mrtvý coin (a má k tomu svoje důvody), ale jako příklad nám postačí. Coinů jsem nakoupil 23 559 za cenu $0.0036, teda cca $ 85. Každý den mi přiskočilo cca 30 coinů, což je $ 0,1.  I při jednoduchém úročení je to 42 % ročně.

 

Pokud si vyberete správný coin, nakoupíte za vyšší částku a vymyslíte to tak, abyste nemuseli platit za elektřinu, tak je to úplný no-brainer. Nejen, že spekulujete na růst ceny coinu v budoucnosti, ale zároveň si vyrábíte nové.

 

Jak dělat staking zadarmo a bez počítače

 

Možná to zní neuvěřitelně, ale je to možné. Slyšeli jste někdy o virtuálních počítačích? Prostě si u Googlu nebo jiného poskytovatele založíte účet a na JEJICH server si nainstalujete třeba Windows.

 

Na takový počítač se pak dostanete prostřednictvím internetu a vhodného programu.

 

pivx
Virtuální počítač spuštěný na MacBooku

 

Normálně je taková služba placená, ale protože je virtuální počítač jako technologie pořád víceméně neznámá pro širokou veřejnost, nabízí velké společnosti nesmyslné počty kreditů zadarmo.

 

Třeba Google nabízí $ 300, které můžete bezplatně utratit za provoz virtuálního počítače. To vám vystačí na půl roku plného provozu Windows!

 

Do čeho půjdete vy? 🙂 Zajímá vás to víc? Chcete vědět, jak si sestavit virtuální server? Dejte mi vědět do komentářů.

 

 

[convertkit form=5114709]