krypto kurz

Kryptokurz #6 – Jak si vydělat na dovolenou za týden

Naposledy aktualizováno: 23. Listopad, 2018

Wow! Nadpis zní jak z bulváru, ale když ona je to pravda. Mně se to zrovna podařilo. Dnešním dílem kryptokurzu otevíráme kapitolu obchodování s kryptoměnami a jak sami uvidíte, bude to velká jízda.

Jak si vydělat na dovolenou za týden (no dobře, tak za dva)

Podívejte se na výsledky mého obchodování za úsek dvou týdnů v listopadu 2017. Z šesti uzavřených obchodů jsou sice dva ve ztrátě, ale profit z ostatních je těžce převažuje. Opravdu nekecám, když píšu, že jsem si vydělal na dovolenou. Za $1000 dolarů si totiž můžete vyrazit klidně k moři. A celé mě to stálo jen pár kliknutí. Ale stejně jako vydělat můžete i prodělat, takže pozor na to!

 

moje_vysledky

 

Neukazuji vám to proto, abych se chlubil, ale abych vám ukázal, co můžete dokázat i vy. Já totiž nejsem o nic větší expert,  než jste vy. Jediné, co jsem udělal navíc, bylo nastudování několika webových stránek, vláken v příslušných fórech a sázka na pozitivní vývoj v několika následujících dnech.

 

Většinou totiž trh reaguje na pozitivní novinky u malých coinů velmi agresivně. Jak vidíte, není problém udělat 163 % během pár dnů. A pokud se zrovna netrefím, utnu ztrátu, dokud je mělká.

 

V následujících dílech vám povím, jak se do toho můžete pustit taky. Povíme si, jak se co nejvíce zbavit rizika a maximalizovat tak zisky. Není to žádná raketová věda, spíše je to mix znalostí, čtení novinek, štěstí a pevných nervů.

 

Obchodování s kryptoměnami (a investování) nese riziko

 

Já vím, že to omílám pořád dokola, ale je moc důležité, abyste pochopili, jaká rizika kryptoměny nesou. Pak se vám totiž bude lépe posuzovat potencionální návratnost investice a budete už automaticky počítat s tím, že občas to prostě nevyjde. To k investování patří a není potřeba si z toho dělat těžkou hlavu.

 

Některé nápady prostě nevyjdou

Kryptoměny jsou vlastně jen software vytvořený firmou, nebo skupinou lidí. A takový software může selhat, nemusí najít uplatnění, nebo to prostě může být ve výsledku blbost. To, že se najde hromada blbců, kteří do jejich coinů nasypou statisíce dolarů a vyženou tak cenu hodně vysoko, neznamená, že mají opravdu takovou hodnotu.

 

Kryptokurz #6 - Jak si vydělat na dovolenou za týden
Já, když jsem projel 60 % investice, při spekulaci do pochybného coinu

 

Za poslední rok se objevuje spoustu kryptoměn, kolem kterých je velké haló. Jejich cena v dolarech vystřeluje do závratných výšin, nezřídkakdy o tisíce procent za pár měsíců.

 

Obchodujte chytře

 

Mějte vždy na paměti, že trh s kryptoměnami je pořád v plenkách. Je to jako obchodovat s akciemi startupových společností. Některé opravdu změní svět a přinesou vám takový zisk, že poletíte o Vánoce na Bahamy. V dalších ale můžete poměrně snadno utopit celou investici.

 

Naučte se rozumět technickým základům

 

Nedá se nic dělat, ale blockchain, kryptoměny a vše okolo vytvořili lidé, kteří žijí digitálními technologiemi. Je to jako s Linuxem – tak si taky bez znalosti alespoň jednoduchých příkazů nenainstalujete pomalu ani prohlížeč.

 

Obchodovat totiž jen na základě fóra bitcointalk a slepě důvěřovat doporučením na twitteru, může být cesta do pekel.

 

Základní ukazatele, na které se při posuzování investice podívat

 

I když všechny běží na blockchainu, stejně jsou mezi kryptoměnami mnohé rozdíly. Zde je seznam těch nejdůležitějších, které byste měli umět zařadit jako faktor do rozhodování:

 

 • Rychlost zpracování transakcí (to je třeba problém bitcoinu momentálně)
 • Celkové množství (je rozdíl, jestli bude coinů 21 milionů, nebo 21 miliard)
 • Bude celkové množství opravdu finální? Nebo bude pořád způsob, jak těžit nové?
 • Řeší daný coin nějaký opravdový problém?
 • Jsou v projektu už nějací velcí investoři?
 • Mají zakladatelé už nějakou historii?

 

Možná to zní složitě, ale jakmile budete mít za sebou prostudovaných pár coinů, uvidíte, že sami dokážete rozhodnout, jestli to všechno dává smysl, nebo to zní podezřele a je lepší se držet dále.

 

Zároveň budete brzo schopni posoudit, jestli je daný projekt dlouhodobě životaschopný.

 

Příklad

 

Tether je kryptoměna, která má jasný účel. Je nastavena tak, aby její hodnota byla vždy 1 USD nebo 1 EUR, podle toho, který tether nakupujete. Je to zkrátka stabilní kryptoměna, do které můžete ukládat svoje dolary nebo eura a víte, že za měsíc budou mít pořád stejnou hodnotu.

 

Tether

 

Kdybyste ale tether nakoupili jako investici, protože vám přijde oproti bitcoinu podhodnocený, moc byste si nevydělali.

 

Kde tyhle kryptoměny obchodovat?

 

Už jsme mluvili o Coinbase a Bitstampu, to jsou ale burzy, kde nakoupíte jen pár kryptoměn. Abyste mohli nakupovat i ostatní (existují jich tisíce), musíte se vrhnout na nějakou z následujícího seznamu. Různé kryptoměny se obchodují na různých burzách, já mám proto účet na všech (nic to nestojí) a podle toho, který coin zrovna chci nakoupit, vybírám burzu.

 

 

Každá burza má vlastní pravidla, doporučuji proto napřed způsob obchodování na konkrétní burze prostudovat, než si tam pošlete prostředky. Spousta z nich také funguje tak, že nakupujete ostatní coiny za bitcoiny, musíte tak nejprve někde koupit bitcoiny.

 

Já nakupuji bitcoiny na bitstamp nebo coinmate.io a pak si je posílám na ostatní burzy.

 

Nebojte se, není to nic složitého. Ostatně v dalších dílech vám detailně vysvětlím, jak na to.

 

Aplikace na sledování vašeho portfolia

 

Ať už jste nějaké kryptoměny nakoupili, nebo byste jen v reálném čase chtěli sledovat vývoj různých kryptoměn (a postavit si třeba virtuální portfolio), můžete využít nějaké z mnoha aplikaci, které existují. Moje oblíbené:

 

 • Blockfolio – čistě mobilní aplikace, přehledná
 • Coincap – mobilní aplikace, pro pokročilejší
 • Cryptocompare – webová aplikace, kde můete detailně sledovat, jak si vedou vaše coiny
 • Delta – nejlepší mobilní aplikace s desktopovou verzí

 

Co může ovlivnit cenu kryptoměny?

 

Existuje spousta faktorů a často se může cena díky jejich působení měnit…. velice rychle. Následují ty, které podle mě hýbou trhem nejvíce, i když to samozřejmě nemusí být pravidlo.

 

Uvedení coinu na novou burzu

 

Vemte si třeba uvedení Litecoinu na Coinbase. Když se Litecoin začal na Coinbase poprvé obchodovat, jeho cena vystřelila až měsíc. Je tomu proto, že Coinbase:

 

 • Používá obrovská masa lidí
 • Mají úživatelsky přívětivé rozhraní – nakupují i netechnici
 • Nabízejí jen 3 nejprestižnější kryptoměny

 

Litecoin pump

 

Na obrázku je zařazení litecoinu znázorněné modrou šipkou.

Neříkám, že tomu tak musí být vždy, je to ale skoro pravidlo.

Sledujte Coinbase, Bitfinex, Poloniex nebo CEX. Pokud se tam objeví nějaký nový coin, má předpoklad růstu.

 

Vylepšení softwaru

 

Minimálně posledních měsíců (a asi i let) se u bitcoinu intenzivně diskutuje doba, za jakou jsou transakce provedeny. Takový převod bitcoinů z jedné peněženky totiž dnes může trvat od deseti minut až po dvě hodiny.

 

Tato diskuze vedla až k tomu, že v září 2017 vznikl Bitcoin Cash, nezávislá verze bitcoinu, kterou si založili lidé, kteří už měli dost čekání a vyšších poplatků za převod u bitcoinu. Taková vylepšení jsou u kryptoměn na denním pořádku a často hýbají s cenou, ve většině případů směrem strmě nahoru.

 

Například vydání první plně funkční peněženky pro jakýkoliv coin vyvolává v lidech euforii, protože je coin kde bezpečně skadovat.

 

Veřejný hype

 

Přiložil bych to jako nepřiměřená reakce, nebo přímo reakce na podvodnou zprávu. Organizují se celé skupiny lidí, kteří cíleně několik dnů promují určitý coin na všech možných fórech a místech na internetu, kde se scházejí obchodníci s kryptoměnami. Ti pak nabydou domění, že se o daném coinu hodně mluví a nakoupí ho taky.

 

Organizátoři pak prodají v tučném zisku a nechají coin spadnout zpátky na původní, leckdy ještě nižší, hodnotu a oběti se pak diví, že se jejich coiny staly přes noc v podstatě bezcenné.

 

Vládní regulace

 

Bylo to v říjnu, kdy proběhla zpráva, že v Číně zakazují na nějakou dobu Initial Coin Offerings, tedy získávání finančních prostředků prostřednictvím vydávání vlastní kryptoměny a její prodávání. Vzhledem k tomu, že je to dnes jeden z hlavních způsobů, jak kryptotýmy získávají finance a publicitu, trh kryptoměn to těžce zasáhlo.

 

bitcoin hit

 

Bitcoil se otočil z rostoucího trendu, kde se pohyboval kolem $5000 a zamířil střemhlav dolů až ke $3000, odkud se nakonec vyhrabal. Tak náhlý pokles vyvolal vlnu rychlého výprodeje, lidé se v panice zbavovali bitcoinů a byla skvělá příležitost ho chytit skoro za hubičku, o 30 % levněji. Dnes, měsíc po propadu, se bitcoin houpe okolo $5700.