Kryptokurz #10 - Investování do startupů

Kryptokurz #10 – Investování do startupů

Víte, kde berou vývojáři, kteří budují kryptostartupy, peníze na rozvoj? Nejsou to jen velcí investoři, ale hlavně jste to vy. Dnes si povíme o fenoménu ICO, kryptoměnovém způsobu crowdfundingu.

 

Co je Initial Coin Offering

 

ICO je forma crowdfundingu (jako třeba na Kickstarter nebo Hithit), kterou začaly používat firmy budující svůj byznys na technologii blockchainu. Akorát, že vám místo produktu (jako v případě klasického crowdfundingu) dají jako odměnu coiny – určité možství jejich vlastní kryptoměny.

 

ICO

 

V rámci ICO si můžete tak za vaše bitcoiny nebo ethereum nakoupit coiny, které jsou většinou velmi laciné. Spekulujete tak na to, že hodnota firmy v budoucnu poroste a s ní také cena coinů.

 

Zároveň tím dáváte autorům ICO finance na rozvoj a doufáte, že s nimi dobře naloží.

 

Proč jsou ICO v poslední době tak populární?

 

Aby vývojářské týmy umožnili investici skoro každému, nabízí velké množství coinů za minimální ceny. Pokud následně uspějí na trhu, můžete na nich královsky vydělat. Přehled tří poměrně nedávných ICO a jejich návratnosti:
  • Coin NXT – ICO listopad 2013 – profit ke dnešku (listopad 2017) 199 900 %
  • Coin Ethereum (ETH) – ICO září 2014 – profit ke dnešku (listopad 2017) 3 900 %
  • Coin Stratis – ICO  červenec 2016 – profit do dneška  (listopad 2017) 450 %

 

Jak se ICO účastnit / Jak investovat do kryptostartupu?

 

Narazili jste na zajímavý projekt a rádi byste si nakoupili jeho coiny? Týmy, které za coiny stojí, chtějí samozřejmě na svoje projekty vybrat co nejvíce peněz, a tak to pro nás dělají co nejjednodušší. Většinou si stačí v jejich ICO aplikaci (webu) založit účet, převést tam BTC nebo ETH, které nakoupíte na jedné z burz, a vyměnit je za nový coin.

 

Cena tokenů bývá nízká, od jednoho centu až po jeden dolar a můžete investovat, kolik chcete. Deset nebo deset tisíc dolarů, je to šumák. Vždy ale investujte jen to, o co můžete přijít. ICO jsou totiž řádově rizikovější, než už zavedené coiny.

 

Na co si dávat pozor

 

Existují hodní lidé, to jsou ti, kteří vaše finance použijí na rozvoj jejich nápadu a jeho zavedení do praxe. Pokud se na trhu uchytí, cena coinů poroste a vy z toho budete profitovat.

 

Pak ale existují zlí lidé, kteří vytvoří krásnou webovou stránku, kde vám dopodrobna vysvětlí svůj úžasný plán, jak změní svět. Vy jim uvěříte, investujete do jejich ICO svoje peníze a jakmile dosáhnou částky, kterou si pro ICO stanovili, zmizí s vašimi bitcoiny a už se nikdy neobjeví.

 

To je problém celé decentralizace a ICO, protože na ně neexistuje žádná regulace, nikde se ICO nemusí registrovat ani nahlašovat. Kolikrát nemusíte znát ani identitu vývojářů, kteří na daném projektu pracují a může se tak stát, že vás zkrátka podvedou.

 

Dá se tomu ale bránit, a pokud se budete řídit mými radami, jste v suchu.

 

Čtěte, čtěte, čtěte

 

Jestli se necháte napálit, nebo opravdu chytře investujete, záleží jen na vás. V klasickém světě to funguje tak, že si před investicí do nějaké firmy prohlížíte finanční výkazy, zkoumáte firemní historii a okoukáváte její produkty.

 

V případě krypto ICO máte k dispozici většinou jen webovou stránku a whitepaper, tedy dokument, ve kterém je detailně popsaný nápad, do kterého investujete, včetně jeho budoucího reálného provedení.

 

Vývojáři, kteří ICO pořádají, totiž většinou nemají ani prototyp, natož hotový produkt. Investujete tak většinou do vzduchu, schopných lidí a vaší víry, že to někam dotáhnou.

 

Je proto sakra důležité, abyste si celý whitepaper pročetli a maximálně mu porozuměli. Většinou tak získáte ucelenou představu, o čem celý nápad je a jestli je životaschopný.

 

Jak posoudit ICO – investovat, nebo neinvestovat?

 

Využití coinu

Pokud nějaká firma nebo vývojový tým shánějí peníze pomocí ICO, zjistěte si, jaké využití bude coin v jejich platformě mít. Může jít třeba o projekt decentralizovaného přehrávače hudby a filmů (FLIK) a coin budete moci, až bude platforma hotová, používat jako platidlo za pouštění nových filmů. Pokud nemá coin reálné využití, je to pro vás červená – ten na ceně rozhodně neporoste. Protože proč by rostl, když je k ničemu?

 

Tým

Jedna z nejzákladnější věcí pro úspěšný projekt. Vždycky se podívejte, jestli má někdo z týmu se startupem a blockchainem zkušenost. Pokud jsou to lidé, kteří absolutně netuší, která bije, držte se dále.

 

Zpětná vazba od komunity

Všechna ICO se oznamují nejprve na komunitních fórech, jako je bitcointalk. Až potom začíná opravdový marketing. Sledujte proto, jak na ICO reaguje komunita. Většinou se pustí do ověřování kvality sami a vy se tomu nemusíte tolik věnovat.

 

Stav produktu

Pokud má firma už hotový produkt a shání peníze na marketing a škálování, je to úplně něco jiného, než když vám před očima mává jen whitepaperem.

 

Venture kapitál

Pokud už nějaký investiční fond oznámil, že do daného ICO vstupuje, máte slušnou šanci, že to bude pecka.

 

Zaměření

Neexistuje už náhodou něco takového? Je na vás, abyste si rozmysleli, jestli bude úspěšný například další coin na mikroplatby, když je tu takových startupů už 30.

 

Hlavní znaky ICO, které říkají, že jde o podvod

 

Neveřejný tým

Pokud firma neuvede, kdo za ICO stojí, vůbec se tím nezabývejte.

 

Neexistující escrow

Pokud nemá firma escrow účet (takový, z kterého se uvolňují zakladatelům finance na základě předchozí domluvy, typicky po splnění určitýého cíle), neinvestujte. Mohli by si totiž 100 % všech vkladů vyplatit a s penězmi utéct.

 

Nerealistické cíle

Jestli je whitepaper plný nadpisů přes polovinu stránky hlásající, že budou jednička na trhu a nemají to podložené ekonomickou analýzou, je to prostě bullshit.

 

Nezveřejněný kód

Všechno, co funguje na blockchainu, má veřejně dostupný kód. To je číslo jedna! Pokud není třeba na GitHubu zveřejněný, pak je to na 99 % scam a vyhněte se tomu obloukem.

 

Jaké ICO momentálně stojí za pozornost?

ICO, které podle mě stojí za pozornost, zapisuji do ICO kalendáře.

Novinky o kryptoměnách

Příval informací o kryptoměnách. Co nakoupit? Kdy prodat? Jak vydělat?

Žádný spam. Kdykoliv se můžete odhlásit. Powered by ConvertKit