jak vydělávat na fotkách z cest

Jak vydělávat na fotkách z cestování až 10 tisíc korun měsíčně

Naposledy aktualizováno: 28. října, 2018

„Prodávám pouze fotografie z výletů a dovolené a vydělám si cca 500 dolarů.” Tahle věta mě v prosinci nakopla, abych začala prodávat svoje fotky z cest. Jak si vydělávat na fotografiích z cestování tisíce až deseti tisíce korun? Které fotobanky jsou nejvýdělečnější? A proč se věnuji právě fotografiím z cestování?

 

Jak už jsem naznačila, řeč bude o mikrofotobankách. Musím se přiznat, že jsem k nim vždy byla skeptická, a to i tehdy, když jsem v prosinci na Shutterstock nahrála své první fotky. Ale neuběhl ani den od schválení mého profilu a prvních fotografií a zaznamenala jsem prodej.

 

Co to jsou mikrofotobanky?

 

Jedná se o fotobanku, kde ceny za jednu fotografii začínají na polovině dolaru, některé obrázky jsou dokonce ke stažení zdarma. Mikrofotobanku využívají komerční subjekty, ale i soukromí uživatelé pro internetové stránky, billboardy, plakáty, reklamní bannery apod.

 

Zdroj https://stock.adobe.com
Zdroj https://stock.adobe.com

 

Kolik si můžete reálně vydělat?

 

Budu upřímná, nemusíte si vydělat nic, ale můžete vydělávat až deseti tisíce. Podle průzkumu si čeští přispěvatelé do fotobank vydělali v minulém roce až milionové částky. Průměrný měsíční výdělek byl za minulý rok 14 639 Kč při průměrném portfoliu 3549 obrázků.

 

A výdělek z jednoho obrázku se pohyboval od 0 Kč do 1 263 Kč. 

 

Kolik si můžete vydělat prodejem fotografií?
Kolik si můžete vydělat prodejem fotografií?

 

Kdo může začít prodávat fotografie?

 

Prodávat fotogafie může prakticky každý, kdo dokáže vyprodukovat fotografie, které splňují kritéria velikosti a kvality, ty se lehce liší v jednotlivých fotobankách, například u Shutterstocku se jedná o minimální velikost 4MP (4 megapixely).

 

Některé fotobanky váš profil nejprve musí schválit (Shutterstock) u jiných (Adobe Stock) můžete začít okamžitě nahrávat své fotografie. V obou případech každá fotografie je zvlášť schvalována editorem/automatem fotobank.

 

Prodávat fotografie může téměř každý
Prodávat fotografie může téměř každý

Kde fotografie prodávat?

Existují desítek menších i větších mikrofotobanek, které si vybrat? Určitě bych ze začátku začala s jednou či dvěmi. Mezi mé oblíbené patří Shutterstock, Adobe Stock (bývalá Fotolia), Dreamstime a 123RF.

 

Shutterstock

logo shutterstock fotky

Je asi nejpopulárnější mikrofotobankou na světě a čeští fotografové věnující se fotobankám ji řadí na první místo jako nejvýdělečnější. Je velmi intuivní, ale váš profil musí být prvně schválen při nahrání prvních 10 snímků. Pokud se do toho pustíte, vyberte vaše nejlepší snímky, nesnažte se být příliš kreativní, jděte na jistotu.

 

Já jsem sahala po svých kýčovitých fotografiích kanadských jezer (jedny z mých nejprodávanějších). Doporučuji se vyhnout i obrázkům s lidmi, protože k těm potřebujete Model Release. Na Shutterstocku můžete za jedno stažení obrázku vydělat od 0,25–2,85 dolaru.

 

Report z roku 2016 od fotobanky.cz
Report z roku 2016 od fotobanky.cz

 

 

Dreamstime

dreamstime fotky

 

Narozdíl od Shutterstocku, samotný váš profil nemusí být schválen a můžete ihned začít nahrávat fotografie. Dreamstime má ze všech mikrofotobank nejzajímavější program. Můžete se stát exkluzivním uživatelem (to znamená, že nebudete přispívat do dalších mikrofotobank) a z komise pak získáváte 60 %. To vám může vynést až desítky dolarů za jedno stažení fotografie. Neexkluzivní uživatel má 25 % z komise. Na druhou stranu považuji nahrávání fotografií za zdlouhavější a méně intuitivní.

 

Kolik lze vydělat z prodeje jedné fotografie v mikrofotobance
Kolik lze vydělat z prodeje jedné fotografie na Dreamstime

123RF

123rf fotky

 

Opět velmi populární mikrofobanka mezi českými uživateli. Váš profil musí být schválen po nahrání 10 fotografií. Komise je 30-60% v závislosti na “kreditu” vašeho profilu, který se odvíjí od prodeje a kvality fotografií. Výdělek z prodeje jedné fotografie je tedy od 0,21 do 0,4 dolaru.

 

Kolik si můžete vydělat na 123RF z jednoho prodeje fotografie
Kolik si můžete vydělat na 123RF z jednoho prodeje fotografie

 

Adobe Stock

 

adobe stock fotky

 

Jedná se o bývalou Fotolii, je velmi intuitivní a nemusíte čekat na schválení vašeho profilu, pouze na schválení jednotlivých fotek. Z komise získáváte 33 %.

 

Kolik fotek je potřeba na Adobe Stock nahrát?

Opět je to velmi individuální, ale platí, že čím více fotek, vyšší výdělky.  Pokud se na to podíváme skrz statistiky, 100 dolarů si vyděláte až povětšinou s portfoliem 200 a více kvalitních fotografií. Platí také, že fotografie je třeba přidávat konzistentně a udržovat svůj účet aktivní.

 

Prodávají se i ty nejtypičtější kýče
Prodávají se i ty nejtypičtější kýče

 

Co nejvíce vydělává mně?

Nejvíce vydělávám na Shutterstocku, ale to se může odvíjet od toho, že jsem na něm začala přispívat jako první. Ačkoliv všude se dočtete, že nemáte přidávat „typické záběry” ale máte příjít s originálními pohledy, mně se prodávají největší a nejtypičtější cestovatelské kýče. Pak také to, že jsem se trefila do díry na trhu v podobě fotek z míst, kam příliš lidí nejezdí, ale momentálně se snaží přilákat více turistů. Abych vám mohla dát řádné stastiky, budeme si muset počkat ještě minimálně pár měsíců.

 

Jedna z mých populárnějších fotek
Jedna z mých populárnějších fotek

 

Musím prodávat pouze fotky z cest?

Ne, můžete se pustit do jakéhokoliv tématu, od jídla po technologie. Ale jestli nevíte jistě, že tady je opravdu díra na trhu, neinvestovala bych do toho příliš času a rozhodně ne peníze na novou techniku. Ačkoliv už nejsem vůči mikrofotobankám tak skeptická, stále si nemyslím, že být fotograf pro mikrofotobanky na fulltime je něco, do čeho byste se měli pouštět, či do toho investovat, i když i to se dá. Jako slušný přivýdělat z fotek, které už beztak při cestování uděláte, vám to ale můžu na 100% doporučit.

 

V Kanadě pracuji v kavárně, tak fotím denně dorty, které pak prodávám. Win-win. V práci musím být tak i tak.
V Kanadě pracuji v kavárně, tak fotím denně dorty, které pak prodávám. Win-win. V práci musím být tak i tak.

Pokud ovšem máte jiný nápad na fotografie, které by se mohly prodávat, zadejte si ho do fotobank, udělejte si reserši trendů a klidně to i vyzkoušejte. Třeba budete výjimka potvrzující pravidlo.

Máte dobré nebo špatné zkušenosti s mikrofotobankami? Nebo naopak otázky? Napište nám do komentářů.

Přečtěte si naše další články