Marketing bez peněz

Jak dělat úspěšně marketing, kterému nerozumíte, když nemáte peníze

Naposledy aktualizováno: 23. února, 2018

Je to pár let zpátky, co jsem o marketingu nevěděla vůbec, ale vůbec nic. Chtěla jsem být novinářka. Pak jsem šla na měsíc na stáž do Respektu a skončila jsem s pláčem doma, že můj sen, který jsem měla od svých deseti let, se zhroutil. Novinářkou nebudu.

Pamatuji si, že jsem ležela na posteli a nevěděla jsem, co budu dělat. Připadala jsem si k ničemu. Cítila jsem se prázdně, ubrečenýma očima jsem koukala do stropu a říkala jsem si, že to bylo vše, co jsem chtěla a teď nemám žádný sen, nemám za čím jít, k čemu se ubírat. Vzpomínám si, že jsem nevěřícně zírala na ty hromady Respektů nasbírané za roky na střední škole, které jsem měla pročtené odshora dolů. Politika. To bylo to, co mě opravdu zajímalo a myslela jsem, že se chci stát politickým komentátorem.

Jak dělat správně marketing bez peněz, vzdělání a znalosti produktu?

Takhle jsem doma prázdně ležela, den nebo dva, hledala jsem něco, k čemu se upnout. Pracovala jsem tehdy na článku o politickém marketingu a bylo to poprvé, co jsem se s marketingem (jinde než na přijímačkách) setkala. A říkala jsem si, tohle by mohla být sranda. Možná kdybych věděla, kolik s tím od té doby bude dřiny, kolik slz, kolik boje s malými rozpočty a kolik chyb udělám, nikdy bych se do toho nepustila.

Než jsem oslovila svoji talentovanou kamarádku a fotografku Kláru Zamouřilovou, řešila jsem i problém, jak mám sakra dělat fotografa a roli modelky zároveň. Většinou to dopadalo hrozně.

O marketingu jsem nevěděla vůbec nic, o nanotechnologiích už vůbec ne

Ale tady byl, nanoSPACE bez rozpočtu, a tady byla, holka, která nerozumněla marketingu. NanoSPACE vznikl jako vedlejší projekt, který se stvořil a nechal ležet. A byl to právě ten den, kdy jsem se rozhodla, že budu teda prodávat nanotechnologie, když není co jiného, kdy nanoSPACE začal žít. A tak jsme to nakopli. Pamatuji si, že jsem chvíli poskakovala po mém temném bytě ve Vladislavově ulici, když jsem zavolala tátovi. “Pojďme teda s tím nanoSPACE něco dělat.” Tehdy měl i táta složité období, a tak jsme se do toho pustili. Ten den se začal psát příběh nanotechnologií v ČR. Slyšeli jste o tom, že Češi jsou dobří v nanotechnologiích? Tak snaha dostat mezi vás tuhle zprávu začala tehdy. Na koleni, bez jediné koruny, ale s velkým snem a drzostí. Nevím, jestli bychom do toho šli, kdybychom věděli, kolik tisíců neplacených hodin odpracujeme. Asi jo. Říkají o nás, že jsme blázni. Mimochodem, o nanotechnologiích jsme tehdy nevěděli vůbec nic. Ani to nás nezastavilo. Naučili jsme se.

Lucie na Cascade Mountain v Banffu
Hikovat s produkty na 3000m hory patřilo k těm zábavnějším věcem.  🙂

Je možné udělat reklamu zdarma?

Zkusila jsem tísíce možných cest a hlavně tisíce nefunkčních cest. Pravda byla, že řada z nich nebyla funkčních proto, že jsme ty kroky provedli příliš brzy, načasování je stěžejnější, než by se dalo čekat. A jestli vám někdo bude říkat, že v nanotechnologiích je spousta peněz, můžu vám říct, že jsme na reklamu neměli v prvním roce nic. (Ano, zkoušeli jsme granty i banky, nevím, koho tu podporují, nás ne). A já to myslím doslova NIC (myslím 0 Kč), proto šlo vše pomalu, ale přesto se nám podařilo něco prodat.

Náš první billboard v Českých Budějovicích. Nestál nás nic. Kromě hodin mé práce, mého bráchy a hodiny vyjednávání táty. Takže vlastně docela dost.

Lidi vám budou říkat, že na marketing nestačíte sami

Je něco jiného mít velký rozpočet, mít na vše lidi a moci sponzorovat všechny vaše příspěvky a jet ve velkém Skliky, Adwords a PR zprávy. My jsme si všechno dělali sami. Ať už jsem tvořila na koleni (dobře, na WordPressu) náš blog a informační platformu Deník Alergika, nebo jsem v autě při cestování po Kanadě v InDesignu skládala roll-up a katalog. Naše týmy byly a jsou jednočlenné. A první naše vizuály tak i vypadaly. Strašně až tragikomicky. Nedostatek prostředků, nedostatek zkušeností a ještě k tomu roztroušenost našeho pidi týmu: Praha – Domažlice – Písek – Vodňany. Některé věci se dařily lépe, některé hůře, některé příšeně. Přátelé se nám smáli, ráda bych vám řekla, že jsem to nikdy nechtěla vzdát, ale pravda je, že nevím kolikrát jsem se během toho psychicky zhroutila. Občas jsem měla chuť s tím seknout a najít si práci, kde budu dělat stejné věci, ale vydělávat i peníze. Na dvacetiletou holku toho bylo zkrátka moc.  Ale nanoSPACE bylo moje dítě a tohle dítě mě naučilo všechno.

A tohle už je z období, kdy se to začalo vracet. Kdy začali věřit i ostatní, že to má smysl.

Nemáte peníze? Připravte se na slzy, pláč a bezesné noci

Od té doby jsem pomáhala rozjíždět sociální sítě v DVTV, pracovala na nejrůznějších nanotechnologických projektech, stála jsem na začátku úžasných notesů Clever Minds a dnes se starám o klienty rozházené po celém světě. Moje poslední mini radost je Instagram malé kavárny, ve které pracuji tady v Kanadě.

Ale ta velká radost přišla před půl rokem v momentě, kdy nám kamarád říká. “Ptali jsme se vyučující, v čem je tedy ČR dobrá a ona odpověděla ‘Přece nanotechnologie’”. Tahle zpráva mě a tátu stála stovky dnů, večerů a nocí s Česko je nano.

Budete možná za blázny

Rozhodli jsme se psát blog, abychom pomohli všem, kteří chtějí začít podnikat, nebo začínají podnikat, nebo se jen chtějí inspirovat (to potřebujeme všichni), jsou páni svého času (velká část článků bude věnovaná produktivitě) a mají omezený rozpočet. Já miluji retail (a média), takže se hodně budeme bavit o retailu.

Sama jsem hledala všechny možné tipy a rady, vyzkoušela tísíc a jednu taktiku a dodnes stále procházím zahraniční weby a poslouchám podcasty, které se digi marketingu a produktivitě věnují a věnuji každý okamžik tomu, abych zeefktivnila investované peníze a čas. Budeme se vám snažit usnadnit vaši cestu a podporovat vás.  Nepovažujeme se ani jeden za experta na všechno. Ale dřeme. Zkoušíme a bojujeme, i když nám lidi třeba zrovna nefandí, nebo hrozí, že se nám budou smát. Říkaj o nás totiž i něco jiného, než že jsme blázni. Prý jsme srdcaři.

Táta a dcera. Drzej a drzejší. Jeden bez druhého bychom to za poslední roky nedali.

V následujících týdnech se budeme věnovat především obsahovému marketingu (content marketing):

Proč je obsahový marketing stěžejní pro váš byznys?

Jak tvořit skvělý obsah pro digitální platformy a sociální sítě?

Jak si definovat publikum? 

10 nejlepších zdrojů pro tvorbu obsahu na sociální sítě. 

5 nejlepších nástrojů pro jednoduchou tvorbu vizuálů.

5 tipů, jak fotit s jakýmkoliv foťákem skvělé fotky na sociální sítě.

Krok za krokem, jak připravit obsahový plán na sociální sítě. 

 

Napíšeme vám, až vydáme další článek z této série!