Jak danit kryptoměny

Jak danit kryptoměny – praktický průvodce obchodníka s kryptoměnami

Naposledy aktualizováno: 21. Listopad, 2018

 

Obchod s kryptoměnami je obchodování jako každé jiné a samozřejmě musíte výnosy danit. Kdo z vás ale ví, jak na to? Pojďme se na to podívat společně. Článek výtahem z publikace Zdanění kryptoměn, kterou si můžete stáhnout na konci článku.

 

Jak danit kryptoměny

 

Správně se má danit každý obchod, nejenom převod zpátky do CZK, EUR nebo USD.

 

“Každý přeci ví, že se daní jenom převod z bitcoinu na fiat (CZK, USD, EUR,…). A to já nedělám, takže nedaním. A nebo jenom ten převod na koruny.”

 

Už jste takovou větu slyšeli? Já snad tisickrát. Je to ale chyba, která vás může v důsledku stát spoustu peněz, tak se pojďme podívat na to, jak kryptoměny danit SPRÁVNĚ.

 

daně kryptoměny

 

Pokud jste v roce 2017 dosáhli příjmů z obchodování s kryptoměnami (příjmů, ne zisků) nad 15 000 Kč, jste povinni podat daňové přiznání, tedy odevzdat do 1. dubna 2018 tento vyplněný tiskopis finanční správě.

 

Ze zákona daníte směnu kryptoměny na fiat, směnu za jinou kryptoměnu nebo pořízení zboží či služeb

 

Jasně, málokdo je schopný dát dohromady kompletní historii všech obchodů, obzvlášť pokud obchodujete na decentralizovaných burzách, kde se historie (přehled proběhlých transakcí) ani nezapisuje.

 

Je tedy poměrně náročné zaúčtovat každou jednotlivou směnu a jak píše Michal Hanych, dosavadní praxe finančních úřadů do značné míry zdanění pouze převodu na fiat tolerovala.

 

Bittrex nákup
Nákupní historie na Bittrexu

 

Víte, co je na obrázku? To je historie z účtu na Bittrex, kde vidíte dva provedené obchody. Tato historie tam zůstává NAPOŘÁD. To znamená, že pokud takové obchody nepřiznáte, ale finanční správě se dřív jak za tři roky (promlčecí lhůta) podaří tyto data získat, máte potencionálně průšvih. A nebo ne? 🧐

 

Jak bylo řečeno výše, finanční úřady takové jednání zatím tolerují. Nic ale není na vždycky a pokud to s kryptem myslíte vážně a točíte na burzách finance v řádech statisíců, zvažte možnost profesionálního účetního, který má s kryptoměnami zkušenosti. Třeba UOL.

 

Je v případě obchodování v rámci JEDNÉ burzy nutné danit každou transakci?

 

Potencionálně ne! Záleží na obchodních podmínkách burzy. Burzy většinou fungují tak, že posíláte kryptoměnu na jejich blockchainovou peněženku a obchodování v rámci burzy probíhá jen “papírově”.

 

To znamená, že nedochází k žádným opravdovým přesunům. I když se vám podaří 1 BTC zhodnotit o 200 % na 3 BTC, tak dokud je NEVYBERETE zpět na svojí peněženku, reálně je nevlastníte a tudíž se váš majetek do té chvíle nezvýšil.

 

Potřebuji na obchodování s kryptoměnami živnost?

 

Pokud jen obchodujete a jde o vaše vlastní peníze, tak nepotřebujete. Spekulace s kryptoměnami v rámci správy vlastního majetku není podnikání, nepodléhá sociálnímu a zdravotnímu pojištění a daní se jako ostatní příjem.

 

Pokud ale těžíte, pak jde o činnost aktivní – poskytujete totiž službu tím, že ověřujete transakce.  Na těžení kryptoměn tedy živnost potřebujete.

 

Jak spočítat základ daně

 

Pokud netěžíte a nevložili jste kryptoměnu do obchodního majetku, pak se vás týká jen zdanění v rámci ostatních příjmů.

 

Příklad převzatý z publikace

 

Nakoupili jste 1 BTC za 200.000 Kč. Po čase prodáte 1 BTC za 300.000 Kč. Dílčí základ daně podle § 10 bude 100.000 Kč (prodejní cena 300 000 pořizovací cena 200 000). Daň bude 15.000 Kč (15 %), ale celková daňová povinnost se bude lišit podle vašich zbývajících příjmů. Můžete uplatnit slevu na dani na poplatníka apod.

 

Proti příjmům si také můžete odečíst výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení.

 

Jak vypočítat pořizovací cenu

 

Ačkoliv to není nejsprávnější řešení, obvykle zjistíte pořizovací cenu tak, že použijete tu, která je platná v okamžiku obchodu ve směnárně nebo burze, kde právě nakupujete. A to z důvodu, že se jedná o cenu nejlépe odrážející váš skutečný ekonomický příjem.

 

Pokud ale nakupujete stejnou kryptoměnu průběžně, budou se pořizovací ceny lišit. Existují dvě metody, které můžete pro výpočet celkové pořizovací ceny použít. Jedna z nich vždy bude vycházet lépe, proto si dobře vybírejte.

 

1) Metoda FIFO

 

First In, First Out. Jako první prodáváte tu část kryptoměny, kterou držíte nejdéle.

 

Nakoupili jste 1 BTC za 100.000 Kč a 4 BTC každý za 50.000 Kč. Po čase prodáte 2 BTC každý za 200.000 Kč (celkově 400.000 Kč). Dílčí základ daně podle § 10 bude 250.000 Kč (prodejní cena 400.000 – pořizovací cena (100.000 + 50.000).

 

2) Vážený aritmetický průměr

 

Sečtete nákupní ceny a vydělíte je celkovým množstvím nakoupené kryptoměny.

 

Nakoupili jste 1 BTC za 100 000 Kč a 4 BTC každý za 50 000 Kč. Po čase prodáte 2 BTC každý za 200.000 Kč (celkově 400.000 Kč). Dílčí základ daně podle § 10 bude 280.000 Kč (prodejní cena 400.000 – pořizovací cena (300.000/5 *2 = 120 000) .

 

Co se stane, když nebudete platit daně

 

Kryptoměny, oproti většinovému přesvědčení, zpravidla nejsou anonymní. Naopak, všechny transakce jsou veřejně zaznamenány a každý, kdo zná adresu vaší peněženky, si může zobrazit všechny transakce, které na ní kdy proběhly.

 

Takové informace směnárny a burzy mají, protože si většinou posíláte kryptoměny na svoje osobní peněženky a nedělám si iluze, že na každý převdou používáte novou peněženku. Spíše máte jen jednu a točíte na ní všechno.

 

Pokud vám finanční úřad zpětně doměří daň, zaplatíte samotnou daň, 20 % penále a úrok z prodlení, který je více jak 14 % p.a.

 

Tento článek vychází z publikace Zdanění kryptoměn vydané Michalem Hanychem v Brně, 2018, ISBN: 978-80-87934-07-4. PDF s publikací stáhnete zde.

 

Tento článek je součástí bezplatného Kurzu o kryptoměnách pro začátečníky, k jehož odběru se můžete přihlásit tady.

 

Chtěli byste se toho dozvědět víc?

 

Kryptoměnám se aktivně věnuji jako redaktor v českém projektu Altclub.comkde analyzuji kryptoměnové projekty, rozebírám aktuální dění a pomáhám našim členům. Kromě podrobných článků pro vás máme:

 

  • Každodenní zpravodajství ze světa kryptoměn
  • Nejdůležitější zprávy formou notifikací
  • Komunitní chat na Discordu s 12 diskuzními místnostmi
  • Oznámení o zalistování měn, které sleduje náš robot
  • Informace o zajímavých ICO, diskuze o těžení a masternodech

 

Pro všechny nové uživatele máme prvních 14 dní zdarma. Pro moje čtenáře mám navíc speciální slevu 15 % na první platbu za členství, kterou nenajdete nikde jinde, než na tomto blogu. Stačí se prokliknout skrz tento odkaz. Se slevou vás vyjde měsíc členství stejně jako jedna káva za týden.

 

Logo Altclub.com