Investování do kryptoměn: Spořit, nebo obchodovat?

Investování do kryptoměn: Spořit, nebo obchodovat?

Naposledy aktualizováno: 18. Listopad, 2018

 

Investování do kryptoměn rozděluji na dvě kategorie, které se od sebe liší náročností, potřebou pevné vůle a potenciálně i zisky. Řeč je o tom, zdali do kryptoměn spořit, nebo s nimi aktivně obchodovat.

 

Svět kryptoinvestorů se dělí na dva tábory. První tábor je konzervativnější, soustředí se na nákup ve větších množstvích a držení kryptoměn v řádu měsíců, ale spíše i let. Kryptoměny vybírají velice pečlivě a hledají u nich dlouhodobý, i když pozvolnější růst. Jsou to zkrátka lidé, kteří si do kryptoměn spoří.

 

Druhá skupina se zabývá aktivním obchodováním. Tito lidé sledují každý den nové zprávy z kryptosvěta, pravidelně se schází na online fórech a řeší každé procento zisku nebo ztráty. Kryptoměny nakupují na různě dlouhou dobu, od několikaminutové spekulace na momentální nárůst ceny až po několikatýdenní držení (v případě očekávání velké novinky). Jsou agresivnější a věnují kryptoměnám více času.

 

1) Spoření do kryptoměn

 

Podívejte se na následující tabulku. Jde o portfolio, jehož nákup v lednu 2016 (a XRP coin v březnu 2017), vyšel přesně na $ 1000. Dnes má tohle portfolio cenu $ 45 000.

 

Chci vám tím ukázat, že dlouhodobé investice do kryptoměn mají smysl, a pokud si vyberete dobře, můžete jít za dva roky třeba i do důchodu.

 

Kryptoměnové portfolio z roku 2016

 

Znám spoustu lidí, co si do kryptoměn ukládají část – třeba 10 % – svojí výplaty za účelem spoření. Každý měsíc tak přikupují vlatně ty samé kryptoměny a postupně si budují portfolio.

 

Spoření není časově náročné a nevyžaduje každodenní kontrolování grafů. Je proto ideální volbou pro všechny, kdo hledají alternativní způsob pasivního zhodnocování peněz.

 

Pokud spadáte do téhle kategorie, tak asi právě přemýšlíte, do jakých coinů investovat. Já osobně bych na dlouhodobé držení nakupovat tyto kryptoměny:

 

 • Bitcoin (Koupíte na Coinbase za eura nebo na Coinmate  za české koruny)
 • Litecoin (Koupíte na Coinbase za eura nebo na Coinmate za české koruny)
 • Ethereum (Koupíte na Coinbase za eura)
 • Monero (Koupíte na Binance za Bitcoin)
 • Nano (Koupíte na Binance za Bitcoin)

 

Všechno jsou to etablované kryptoměny, které už dokázaly, že mají svoje místo na trhu. Bitcoin je základ, měna všech měn a proto nesmí ve vašem portfoliu chybět. Litecoin je digitální cash, jedna z nejrozšířenějších kryptoměn určených pro běžné platby vůbec. Ethereum je platforma, na které se toho děje spoustu a Monero je teprve na svojí cestou za slávou. Nano je unikátní kryptoměna pro mikrotransakce.

 

Spořivec také nakupuje za fiat měny, tedy za koruny, dolary nebo eura a vyhýbá se spekulacím s menšími coiny, pro které je potřeba používat bitcoin. Vyhýbají se tak zvýšené volatilitě způsobené výkyvy v ceně bitcoinu.

 

2) Aktivní obchodování (trading)

 

Pokud se vám zdá strategie Buy&Hold (spoření) nudná, nebo se prostě chcete kryptoměnám věnovat každý den, bude se vám aktivní trading zamlouvat více.

 

Jak vypadá klasický den intradenního tradera

 

Ráno vstane a místo normálních zpráv otevírá svoje kanály kryptonovinek. Kam chodím pro zprávy já:

 • Altclub – kompletní kryptoměnové zpravodajství a diskuzní klub v češtině
 • Coindesk – základní celosvětové info, hodí se pro velké zprávy, které hýbou celým trhem
 • Twitter – divili byste se, kolik kryptotraderů denně zveřejňuje dobré informace a svoje tahy
 • Bitcointalk – asi největší fórum o kryptoměnách

 

Potom otevírá svoje portfolio, které sleduje přes aplikaci typu Blockfolio, Delta (telefon) nebo Cryptocompare (web) a kontroluje, jestli se mu v noci některé coiny automaticky neprodaly, protože si nastavuje automatické obchody na burzách.

 

Pokud ano, zapíše si změny, spočítá výnosy/ztrátu a jde se poohlížet po nové kryptoměně, kam by reinvestoval svoje peníze. Většinou už má nějaké nápady z předchozích zdrojů. To pak dělá v podstatě celý den. Nebo alespoň ve volných chvílích.

 

Slovníček intradenního tradera:

 

 • TP = take profit = hodnota, kterou si nastavíte na burze, jakmile se na ní dostane hodnota coinu, automaticky se prodá
 • SL = stop loss = hodnota, pod kterou se nechcete dostat, abyste nepřišli o moc peněz, automaticky se prodá
 • HODL = hold long= držet a čekat, spekulace na růst ceny
 • FUD = fear, uncertainty and doubt = nejistota na trhu, která vyvolává stagnaci nebo silné výkyvy
 • FOMO = fear of missing out = když jde cena kryptoměny strmě nahoru, přidávají se další a šroubují cenu ještě výše

 

Kam spadáte vy? Jste spořivka, nebo chcete aktivně obchodovat? Nebo to vzít zlatou střední cestou?

 

Tento článek je součástí bezplatného Kurzu o kryptoměnách pro začátečníky, k jehož odběru se můžete přihlásit tady.

 

Chtěli byste se toho dozvědět víc?

 

Kryptoměnám se aktivně věnuji jako redaktor v českém projektu Altclub.comkde analyzuji kryptoměnové projekty, rozebírám aktuální dění a pomáhám našim členům. Kromě podrobných článků pro vás máme:

 

 • Každodenní zpravodajství ze světa kryptoměn
 • Nejdůležitější zprávy formou notifikací
 • Komunitní chat na Discordu s 12 diskuzními místnostmi
 • Oznámení o zalistování měn, které sleduje náš robot
 • Informace o zajímavých ICO, diskuze o těžení a masternodech

 

Pro všechny nové uživatele máme prvních 14 dní zdarma. Pro moje čtenáře mám navíc speciální slevu 15 % na první platbu za členství, kterou nenajdete nikde jinde, než na tomto blogu. Stačí se prokliknout skrz tento odkaz. Se slevou vás vyjde měsíc členství stejně jako jedna káva za týden.

 

Logo Altclub.com