Co je kryptoměna a Bitcoin

Co je to kryptoměna a jak funguje Bitcoin

Naposledy aktualizováno: 18. Listopad, 2018

O kryptoměnách a Bitcoinu už dnes píše každé mainstreamové médium, ale málokdo kryptoměnám opravdu rozumí. Přitom Bitcoin a technologie blockchainu umožnily vznik celé řady zajímavých technologických projektů a postupně pronikají do všech odvětví, od bankovnictví, bezpečnosti až po vládní sféru. Pro pochopení významu kryptoměn je nejlepší začít u první kryptoměny – u Bitcoinu.

 

Co je to kryptoměna

 

Začněme tím, že název rozložíme na ‚‚krypto’’ a ‚‚měna’’. Měna je prostředek směny, který nese nějakou hodnotu. Česká koruna je měna a americký dolar je měna. Stejně tak je i Bitcoin v tomto smyslu měna, jen nemá fyzickou podobu, ale jen elektronickou. Pro teď nám ale bude stačit definice, že Bitcoin a některé další kryptoměny jsou digitální PENÍZE, jejichž hodnota je daná nabídkou a poptávkou po nich, podobně jako v případě klasických měn.

 

Krypto je označení pro šifrování, které Bitcoin a další kryptoměny chrání. Pod šifrováním Bitcoinu si můžete představit obří sejf, v kterém je uloženo všech 21 milionů Bitcoinů, rozdělených do různých peněženek. Každý uživatel má od sejfu svůj unikátní klíč. Všichni používají tu samou dírku na klíč, ale každému se otevře jen ta peněženka, která mu patří.

 

Říkal jsem, že kryptoměny jsou digitální peníze. No jo, ale vždyť my přece i většinu své výplaty v českých korunách nikdy opravdu nevidíme a převádíme je jen digitálně, proč jsou tedy kryptoměny označované jako převratný vynález?

 

Nejvetsi kryptomeny
Jedny z nejznámějších kryptoměn dneška

 

Kde se vzal Bitcoin a kdo je Satoshi Nakamoto?

 

Kryptoměn jsou dnes tisíce, bitcoin byl ale první a dnes je to nejrozšířenější kryptoměna, proto si na jeho příkladu ukážeme, jak kryptoměny fungují.

 

Bitcoin vznikl jako řešení na palčivý problém světového bankovnictví, které je plné velkých a malých bank, finačních prostředníků a dalších institucí, které systém transakcí zpomalují a prodražují.

 

V roce 2008 přišel s myšlenkou Bitcoinu neznámý člověk s pseudonymem Satoshi Nakamoto a vydal whitepaper, dokument, který fungování Bitcoinu do posledního detailu popisuje. Bitcoin také sám spustil.

 

O tom, kdo je opravdový Satoshi Nakamoto, se do dnes nic neví. Během uplynulých deseti let se několik lidí prohlásilo za autora Bitcoinu, ale nikomu se nepodařilo předložit přesvědčivé důkazy. Identita Satoshiho zůstává neodhalena a nejspíše to tak i zůstane. Vždyť je se svými 980 000 Bitcoiny nejbohatším držitelem Bitcoinu na světě.

 

Co dělá Bitcoin nejdůležitějším nápadem posledního desetiletí

 

1) Bitcoin funguje na decentralizovaném a distribuovaném systému. To znamená, že nikde neexistuje nějaký centrální počítač, který by bitcoin spravoval. Neexistuje žádná autorita, která by ostatním počítačům v síti říkala, co mají dělat.

 

Síť bitcoinu je udržována v chodu každým, kdo má na svém počítači nainstalovanou plnou bitcoinovou peněženku (tedy synchronizuje blockchain, o kterém se dočtete níže). V případě vypadnutí jednoho nebo více počítačů systém dál funguje.

 

Centralizace

 

2) Bitcoinů je omezené množství. Do oběhu se jich dostane maximálně 21 milionů a šmitec, tak je zkrátka kód bitcoinu nastavený a nikdo s tím nic neudělá. Momentálně jich koluje zhruba 17 milionů a další přibývají pouze těžením (uživatelé nechávají svoje počítače řešit čím dál tím složitější matematické problémy a tím “objevují” nové bitcoiny). Už žádné tisknutí nových peněz, žádná inflace. (O těžení se dočtete více ve III. modulu kurzu.)

 

3) Bitcoin je anonymní. Nikomu nemusíte dávat svoje jméno, natož adresu nebo datum narození. Jediné, co vás v síti bitcoinů identifikuje, je číslo vaší peněženky. Těch můžete mít neomezeně a měnit ji třeba každý den, pokud potřebujete. Nicméně…

 

Bitcoin anonymita

 

4) …bitcoin je kompletně transparentní. 
Každá jednotlivá transakce je zaznamenána v obrovské digitální účetní knize, které se říká blockchain. Pokud někdo zná číslo (sadu znaků) vaší peněženky, může se podívat na její kompletní historii. Samotný blockchain je veřejně dostupný a kdokoliv si ho může do svého počítače stáhnout a udržovat v aktualizovaném stavu.

 

transakce bitcoin
Přehled bitcoinových transakcí

 

V čem leží hodnota bitcoinu

 

Je spousta důvodů, proč má bitcoin pro nás, jeho uživatele, hodnotu. Do hry vstupují všechny faktory, o kterých se dočtete za chviličku. Jednoduché vysvětlení ale zní takhle: hodnota bitcoinu je právě taková, za kolik jsou ho lidé obchodovat, tedy jakou mu sami uživatelé přisuzují hodnotu.

 

Je to vlastně stejné jako se zlatem. Proč bývalo (a pořád je) zlato zárukou hodnoty? Protože jde o vzácný kov, kterého je omezené množství. Se zlatem víte, že bude mít i zítra nějakou hodnotu, protože nejde vytvořit žádná další kopie. Stejně jako zlata, i bitcoinů je omezené, dokonce předem dané množství.

 

A na kolik si tedy lidé bitcoin cení? V říjnu 2015 to bylo $230, v říjnu 2016 $650 a dnes? Podívejte se sami:
 

4 důvody, proč je Bitcoin kontroverzní téma

 

1) Bitcoiny nejsou, narozdíl od běžných peněz, regulované státem ani řízené (tištěné) centrální bankou. To znamená, že vaše finanční (bitcoinové) toky nesleduje žádná banka, což znamená velký problém pro stát z hlediska výběru daní a trestní vymahatelnosti. Nikdo neví, kolik bitcoinů máte a co s nimi děláte.

 

2) Bitcoiny si posílají uživatelé přímo mezi sebou, bez prostředníka. Vaší peněženku tak nemůže nikdo sledovat, zmrazit, ani vám nastavit například výběrový limit. Nikdo kromě skutečného vlastníka zkrátka nemůže s bitcoinovou peněženku nijak nakládat. Bitcoinem obcházíte banky a těm se to rozhodně nelíbí. 🙂

 

3) Bitcoiny mění způsob, jakým spravujeme svoje bohatství. Už poměrně dlouhou dobu žijeme v zajetí finačních institucí, kterým dobrovolně odevzdáváme svoje peníze. Jenže u banky netušíte, co s vašimi penězmi dělá, a ještě jí za to platíte.

 

Pro banky není žádný problém vytisknout nové peníze, nebo vygenerovat pár nul navíc. Vzhledem k tomu, že dnešní peníze jsou jen papírky, je dnešní systém jednoduše zneužitelný.

 

Bitcoiny samy o sobě přitom představují hodnotu – je jich jen omezené množství a vy část toho množství opravdu vlastníte.

 

4) Bitcoinové transakce jsou nevratné. Pošlete bitcoin pryč a je pryč na pořád. U banky se můžete pojistit, nebo převod zrušit. V případě bitcoinu to nejde. Ať už se spletete při převodu, nebo ztratíte přístupový kód do peněženky, můžete se s bitcoiny rozloučit. Proto je hodně důležité po sobě vše kontrolovat!

 

Tento článek je součástí bezplatného Kurzu o kryptoměnách pro začátečníky, k jehož odběru se můžete přihlásit tady.

 

Chtěli byste se toho dozvědět víc?

 

Kryptoměnám se aktivně věnuji jako redaktor v českém projektu Altclub.comkde analyzuji kryptoměnové projekty, rozebírám aktuální dění a pomáhám našim členům. Kromě podrobných článků pro vás máme:

 

  • Každodenní zpravodajství ze světa kryptoměn
  • Nejdůležitější zprávy formou notifikací
  • Komunitní chat na Discordu s 12 diskuzními místnostmi
  • Oznámení o zalistování měn, které sleduje náš robot
  • Informace o zajímavých ICO, diskuze o těžení a masternodech

 

Pro všechny nové uživatele máme prvních 14 dní zdarma. Pro moje čtenáře mám navíc speciální slevu 15 % na první platbu za členství, kterou nenajdete nikde jinde, než na tomto blogu. Stačí se prokliknout skrz tento odkaz. Se slevou vás vyjde měsíc členství stejně jako jedna káva za týden.

Logo Altclub.com