Co je to blockchain

Co je to blockchain: 10 oblastí, do kterých přináší zásadní inovace

Naposledy aktualizováno: 18. Listopad, 2018

 

Blockchain je podle mě jeden z nejdůležitějších vynálezů od doby parního stroje. S pomocí blockchainové technologie lze vyřešit mnoho nedostatků v dnešní společnosti, především v těch případech, kdy se zatím stále spoléháme na prostředníky (například banky). Po přečtení článku vám dojde, jak obrovský potenciál v blockchainu leží a proč každý, kdo mu porozumí dnes, bude mít obrovskou výhodu zítra.

 

Co je to blockchain

 

Blockchain si představte jako obrovskou on-line účetní knihu zaznamenávající každou transakci, kterou nelze zpětně upravovat. Blockchain je decentralizovaný, to znamená, že se jeho kopie nachází na velkém množství počítačů po celém světě. Tyto počítače vlastní ‚‚těžaři’’, kteří za udržování celé sítě v provozu dostávají jako odměnu nové mince (‚‚těží’’). Každá kryptoměna má vlastní blockchain, včetně Bitcoinu.

 

Jak blockchain funguje

 

Jednotlivé transakce, které na blockchainu probíhají (například když vám pošlu 0,1 Bitcoinu), se musí před finálním zapsání do blockchainu (účetní knihy) ověřit. Otázky, které si blockchain při ověřování klade:

 

  • Opravdu odesílatel těmito prostředky disponuje?
  • Jsou odesílatel a příjemce důvěryhodní?
  • Nebyly prostředky už jednou utraceny? A tak dále.

 

Decentralizace blockchainu
Decentralizace blockchainu (Zdroj: http://bit.ly/2iw7VrL)

 

Těžaři naleznou ve své kopii blockchainu odpovědi na dané otázky a transakci buď ověří (je v pořádku) nebo namítnou (je v rozporu s jejich kopií blockchainu). Po ověření je transakce zapsána na konec blockchainu, kde čeká na zařazení do tzv. bloku.

 

Blockchain se skládá z jednotlivých bloků (odtud jeho název), které obsahují transakce. Zhruba jednou za deset minut se u Bitcoinu všechny nové transakce vezmou, uzavřou do bloku a začíná závod o to, který těžař jako první ověří validitu celého bloku. V podstatě řeší složitou matematickou rovnici, hádají náhodné číslo.

 

Ten vítězný přidá blok do blockchainu a rozešle svoje odpovědi zbytku sítě, aby jeho odpovědi zkontrolovala. Ta před povolením provedení transakce celý blok ověří a transakce proběhne teprve tehdy, když přijde několik na sobě nezávislých ověření. Celý proces je pak okamžitě zapsaný v blockchainu a kdokoliv si ho může prohlédnout.

 

Blockchain jako řešení pro správu digitálních financí

 

Kryptoměny jsou peníze budoucnosti. Představte si, že kupujete auto. V dnešním systému provádíte transakci přes prostředníka – nejčastěji banku. Ať už posíláte peníze převodem, nebo jdete vybrat cash, vždycky vstupuje do hry banka. Protože zkrátka chcete, aby vaší platbu někdo ověřil, zaznamenal.

 

Na ostrově Yap v Pacifickém oceánu na to měli dříve vlastní systém. Všechny transakce, tedy co kdo vlastní, si musel každý pamatovat. Všichni to měli v hlavě, proto když někdo umřel, nebo vznikla o něco hádka, komunita vždy věděla, kde leží pravda a komu co patří.

 

Yap ostrov blockchain
Domorodci z ostrova Yap (zdroj: http://bit.ly/2yJcKDM)

 

Blockchain na to jde hodně podobně, jen v mnohem větším a digitálním měřítku. Místo lidí slouží pro zapamatování transakcí počítače, které jsou navzájem propojeny a sdílí je všechny mezi sebou a zároveň mezi sebou ověřují. Záznamy jsou trvalé a veřejné – každý si může celou historii transakcí kdykoliv zobrazit.

 

Využití blockchainu v byznysu

 

Teď to bude znít trochu jako sci-fi, ale ke každému příkladu, který si teď přečtete, existuje firma, která to skutečně dělá, nebo už připravuje způsob, jak na to. Každý jeden z následujících bodů bude dříve nebo později standard.

 

Cokoliv od domů přes auta až po mobilní telefon může mít vlastní elektronickou adresu v blockchainu. Stejně tak patenty, vlastnictví nemovitostí nebo podíly ve firmách, vše může existovat elektronicky.

 

V blockchainu tak můžeme spravovat práva k užívání všeho možného – třeba k autu můžete dát přístup svému kamarádovi tím, že si jeho adresu připíšete k autu jako disponenta a on pak použije svůj klíč. Teoreticky pak svým jedním klíčem budete moci otevřít všechna auta, ke kterým vám dá někdo přístup.

 

Díky chytrému vlastnictví tak můžeme v každém okamžiku jasně říci, co komu patří a kdo k čemu má právo. Podvodníci pak nemají šanci a nebudeme potřebovat majetkové soudy, protože nebude o čem diskutovat.

 

1) Převody majetku na blockchainu

 

Vemte si třeba nákup domu. Když chcete dnes koupit dům, musíte jít za realitním agentem. Projdete si kolotočem posudků (jestli je dům OK), papírování, financování, zaplacení, musíte na katastr a podobně. To celé může trvat klidně i několik měsíců.

 

domek
Zdroj: http://bit.ly/2yJcKDM

 

V době, kdy bude každý movitý i nemovitý majetek představovat „“token” v blockchainu, bude taková transakce trvat pár minut! Detaily o domu budou veřejně dostupné a vždy aktualizované. Jediné, co bude pro nákup potřeba, bude předání tokenu, které  trvá několik minut. Od té chvíle je dům přiřazen do vašeho vlastnictví v blockchainu a celý systém se dozví, že jste od teď vlastníkem vy.

 

2) Nárok na pojištění podložený daty z blockchainu

 

Největší problém pojišťoven jsou podvodníci, kteří hlásí falešné události. Pojišťováci ale nemají dobrý přístup k informacím o tom, kdo co vlastní a prostor pro jejich chybu je obrovský. Často tak přiznají pojistku někomu, kdo na ní nemá vůbec nárok.

 

blockchain_waiting
Čekání na vyřízení pojistky (Zdroj: http://bit.ly/2y08L2b)

 

Díky blockchainu má ale každá věc jasného vlastníka, informace o tom je zašifrovaná v blockchainu. Je to perfektní systém bez rizika a s plnou transparentností. Zmizí podvodníci a nám ostatním se díky tomu může snížit pojistné.

 

3) Přeshraniční platby pomocí kryptoměn

 

Zaplatit někomu cokoliv přes půlku světa není sranda, pokud zrovna neplatíte kreditní kartou. Zkuste si poslat milion korun do Kanady a uvidíte sami. Převod trvá skoro týden a platíte poplatky v řádu procent z platby, což je u milionu už dost peněz.

 

S blockchainem můžete převádět finance okamžitě, prostě pošlete token protistraně a transakce je provedena automaticky bez jakýchkoliv prostředníků. Nejznámější blockchainová firma, která se tím dnes zabývá, je Ripple.

 

4) Chytré kontrakty

 

Říká se tomu chytré kontrakty, ale spíše jde o automatizaci záznamů. Když se stane tohle, udělej tohle – nastavíte pro danou transakci podmínky, za kterých může proběhnout. Blockchain může sám ověřit, zdali jsou splněny ještě před tím, než například převede vlastnictví podílu nějaké firmy.

 

Klasický příklad je využití chytrých kontraktů pro zprostředkování půjček. Představte si, že máte 100 000 Kč, které byste rádi půjčili komukoliv za rozumný úrok, nevíte ale, jak se pojistit proti riziku nesplácení. Existuje už několik blockchainových projektů, které váš problém mohou vyřešit. Ať už jde o ETHLend, nebo SALT, princip je stejný.

 

Na burze půjček si vytvoříte (naklikáte) chytrý kontrakt, do které zadáte údaje: výše půjčky, požadovaný úrok, požadované splátky, doba splatnosti a kolaterál. Jakmile se najde někdo, kdo je ochotný přijmout vaše podmínky, půjčka se uskuteční.

 

Pokud jste si nastavili kolaterál ve výši 100 %, je vaše riziko přesně 0 %. Kolaterál znamená, že jste někomu půjčili 100 000 Kč, ale on vám na oplátku vložil do chytrého kontraktu kryptoměny ve stejné hodnotě (asi zrovna potřeboval peníze, ale nechtěl svoje kryptoměny prodávat). Pokud půjčku splatí v řádném termínu i s úroky, bude dlužníkovi kolaterál automaticky vrácen.

 

Pokud půjčku ale nesplatí, chytrý kontrakt automaticky uvolní kolaterál z držby a připíše kryptoměny na váš účet. Jednoduché.

 

5) Chytré zdravotnictví

 

Představte si, že jsou vaše zdravotní údaje, včetně kompletní historie, uloženy v blockchainu. Vy pak můžete generovat přístupové kódy pro lékaře, díky kterým si mohou zobrazit část vašich informací, třeba počet a druh úrazů za celý váš život.

 

doktor

 

Za zmínku stojí také čekací listiny na orgány. Dlouho se spekuluje o tom, že se místa v listinách dají koupit. S blockchainem to ale nejde. Jednou tam jste a už to nikdo nezmění.

 

6) Chytrá hudba

 

Všichni svorně nesnášíme OSA za její nesmyslné poplatky za produkci hudby. Proč má poplatky za přehrávání vybírat nějaká agentura? Blockchain může každé skladbě přiřadit jednoznačně vlastníka a za každé přehrání pak automaticky přesunout určitý obnos z peněženky uživatele k autorovi.

7) Volby

 

Co takhle volby postavené na blockchainu? Každý uživatel má jen jeden hlas a aby byl platný, musí nejen potvrdit, že odvolil, ale také, že jeho hlas byl započítán. Nejen, že by se zvýšila volební účast (protože volit byste mohli na smartphonu), zmizel by ale také prostor pro podvody.

 

8) Elektronické pasy

 

V roce 2014 byl poprvé vypuštěn do světa čistě elektronický pas, který si vytvoříte sami. Vyfotíte se, podepíšete fotografii vlastními přístupovými kódy a nahrajete do blockchainu.

 

Blockchain pas
Blockchain pas (Zdroj: http://bit.ly/1Nx7xl1)

 

9) Certifikáty

 

Až třetina dětí mladší pěti let nikdy nedostala rodný list. Informace o svatbách, úmrtích nebo narození lze ale jednoduše ukládat a šifrovat v blockchainu.

 

10) Osobní identifikace

 

Máte plnou kapsu, peněženku a hlavu rúzných přístupových kódů, kartiček jako je občanka a řidičák, klíčů a já nevím všeho možného. Představte si, že vše by bylo zapsáno ve vašem účtu v blockchainu a vám by stačil jeden jediný přístupový kód k tomu, abyste je mohli kdykoliv použít.

 

Tento článek je součástí bezplatného Kurzu o kryptoměnách pro začátečníky, k jehož odběru se můžete přihlásit tady.

 

Chtěli byste se toho dozvědět víc?

 

Kryptoměnám se aktivně věnuji jako redaktor v českém projektu Altclub.comkde analyzuji kryptoměnové projekty, rozebírám aktuální dění a pomáhám našim členům. Kromě podrobných článků pro vás máme:

 

  • Každodenní zpravodajství ze světa kryptoměn
  • Nejdůležitější zprávy formou notifikací
  • Komunitní chat na Discordu s 12 diskuzními místnostmi
  • Oznámení o zalistování měn, které sleduje náš robot
  • Informace o zajímavých ICO, diskuze o těžení a masternodech

 

Pro všechny nové uživatele máme prvních 14 dní zdarma. Pro moje čtenáře mám navíc speciální slevu 15 % na první platbu za členství, kterou nenajdete nikde jinde, než na tomto blogu. Stačí se prokliknout skrz tento odkaz. Se slevou vás vyjde měsíc členství stejně jako jedna káva za týden.

 

Logo Altclub.com