5 kryptoměnových projektů, o kterých uslyšíte každý den

Naposledy aktualizováno: 18. listopadu, 2018

 

Na trhu jsou více jak dva tisíce kryptoměn, ale jen hrstka z nich má opravdový potenciál růstu a profesionalizace. Některé kryptoměnové projekty jsou natolik známé, že o nich, pokud se budete pohybovat okolo kryptoměnových médií, uslyšíte každý den. Podíváme se společně na pět nejznámějších kryptoměn a já vám povím, čím si to zasloužily. Bude řeč o Bitcoinu, Bitcoinu Cash, Ethereu, Litecoinu a Ripplu.

Bitcoin

 

Bitcoin

 

Bitcoin je první a nejznámější kryptoměna na světě. Z celkové tržní kapitalizace kryptoměn (která se pohybuje okolo $200 miliard, ale v zimě 2017 to byl téměř jeden trilión) ukrajuje neuvěřitelných ~52 %. Zároveň jde také o suverénně nejdražší kryptoměnu. Bitcoin se v jednu chvíli obchodoval za téměř $20 000. Nejen proto, že je nejznámější a nejjednodušší pro nákup, používá se také pro obchodování s ostatními kryptoměnami.

 

Vývoj kurzu bitcoinu v USD za poslední rok 

Bitcoin Cash

Logo Bitcoin Cash

 

Bitcoin Cash vznikl v srpnu 2017 tak, že skupina vývojářů zkopírovala kód Bitcoinu a založila vlastní blockchain. Došlo tak v reakci na roztržku o tom, jaké novinky se měly tenkrát do jádra Bitcoinu implementovat. O vývoji kryptoměny totiž rozhodují těžaři svými hlasy. V tomto případě nedošlo ke shodě a vznikly dva tábory, z nichž každý chtěl něco jiného.

 

Zakladatelé Bitcoin Cash se rozhodli jít cestou zvětšování kapacity bloků (aby blockchain zvládl větší počet transakcí za určitý čas), originální Bitcoin pokračoval cestou zefektivňování aktuálních kódů a nasazování řešení, které škálují Bitcoin mimo hlavní blockchain.

 

V listopadu 2018 ale došlo ironicky k roztržce mezi tehdejšími rebely a samotný Bitcoin Cash se 17. listopadu rozdělil na dva nekompatibilní blockchainy – Bitcoin Cash ABC a Bitcoin Cash SV.

 

Ethereum

 

Ethereum logo

 

Než se pustíme do toho, proč je Ethereum revoluční, musíme si říct, jak dnes funguje internet. Všechna naše digitální soukromá data, hesla i finance leží na počítačích, které nám nepatří. Jsou uloženy na serverech, které patří společnostem jako je Google, Amazon nebo Facebook.

 

Jasně, tyhle firmy mají svoje divize plné specialistů, kteří se starají o funkčnost a zabezpečení dat, což je fajn. Co už ale není tak super, je fakt, že tyhle servery jsou napadnutelné. Ať už to jsou hackeři, nebo vládní složky, mají možnost a schopnosti dostat z firem citlivé informace.

 

Počítač světa

Bitcoin má za cíl nabourat centralizovaný systém online plateb a online bankovnictví, ale Ethereum se zaměřuje na odbourání potřeby třetí strany. Tedy například zmíněné servery, které přechovávají citlivá data, zaznamenávají komplexní informace o transakcích a tak dále.

 

Pryč s technologií serverů

Díky ethereu nebudeme potřebovat servery, namísto nich už teď fungují tisíce “uzlů”, které provozují lidé dobrovolně po celém světě (proto „počítač světa”). Ethereum tak běží na spoustě počítačů a neexistuje tedy žádná fyzická lokace, kterou byste mohli vypojit ze sítě a vypnout tak ethereum.

 

Klasické app story budou pasé

Vemte si klasický app store v iPhonu nebo na Androidu. Obsahují tisíce aplikací, z nichž každá, kterou si stáhnete a používáte, má k dispozici některá z vašich citlivých dat. Ať už jde o e-mail, datum narození, bydliště nebo údaje o platební kartě, všechna data má k dispozici firma, která aplikaci vyvinula. A jejich bezpečnost závisí jen na ní.

 

Ethereum vrací data zpátky do vašich rukou

To samé platí o datech, které v nich uchováváte. Třeba tenhle článek píšu v Evernote, aplikaci na poznámky. Mám sice u Evernote účet a platím jim za něj peníze, moje data ale pořád vlastní oni, ne já. Kdykoliv se mohou rozhodnout, že balí kufry, vypnou servery a já se ke svým datům už nikdy nedostanu.

 

Ethereum tohle mění. Vrací vlastnictví dat zpátky do rukou uživatele a práva na odměnu (třeba za aplikaci) posílá rovnou jejímu autorovi. Je to zkrátka otevřená platforma, na které si může kdokoliv naprogramovat a provozovat svojí aplikaci, decentralizovaně.

 

Vývoj kurzu etherea v USD za poslední rok 

Litecoin

Litecoin logo

Litecoin je jeden z prvních coinů, které vznikly po Bitcoinu a to hned v roce 2011. Je to digitální měna umožňující okamžité a super levné platby komukoliv na světě. Dnes jde o etablovanou měnu, která je v mnohém lepší a výkonnější než bitcoin.

 

V čem se liší od bitcoinu?

 

Rychlost ověřování transakcí

Zatímco bitcoinu trvá 10 minut, než zavede transakci do blockchainu, litecoinu to trvá jen 2,5 minuty.

 

Počet coinů

Algoritmus je nastaven ta, že konečné množství je 84 milionů litecoinů. To je čtyřikrát více než bitcoin a proto lze litecoin pohodlnějí použít na drobnější transakce.

 

V podstatě je litecoin vylepšený bitcoin.

 

Vývoj kurzu litecoinu v USD za poslední rok 

Ripple

 

Ripple logo

 

Ripple znamená novou éru pro bankovnictví a je přímý konkurent technologie SWIFT, kterou mnozí z vás znáte. Jestli už jste někdy posílali peníze přes moře, nejspíš po vás chtěli znát SWIFT kód. Za převod, který trval klidně i týden, jste pak zaplatili až několik stovek.

 

Přímá konkurence SWIFTu

Pokaždé, když zaplatíte přes SWIFT, odejdou peníze z banky na gigantický server někde ve světě, odkud jsou poslány příjemci. Nejen, že jde o naprosto centralizovanou záležitost, kterou jde kdykoliv vypnout, ale takové servery jsou také oblíbeným terčem hackerů.

 

Lidé v Ripplu si myslí, že je to blbost. Raději by převedli všechny mezinárodní platby do blockchainu. Jasně, existuje spoustu coinů, které mají stejný účel, Ripple jde ale dále. Chce být centrálním blockchainem, který propojí všechny ostatní coiny.

 

Křižovatka pro všechny blockchainy

Za tímto účelem vymysleli Interledger, místo, kde se spojuje vícero blockchainů a transakce se dají provádět z jednoho druhu coinu do druhého.

 

Držme Ripplu palce, protože jde proti SWIFTu, který má v podstatě ultimátní monopol na mezinárodní platby.

 

Vývoj kurzu ripplu v USD za poslední rok


 

Tento článek je součástí bezplatného Kurzu o kryptoměnách pro začátečníky, k jehož odběru se můžete přihlásit tady.

 

Chtěli byste se toho dozvědět víc?

 

Kryptoměnám se aktivně věnuji jako redaktor v českém projektu Altclub.comkde analyzuji kryptoměnové projekty, rozebírám aktuální dění a pomáhám našim členům. Kromě podrobných článků pro vás máme:

 

  • Každodenní zpravodajství ze světa kryptoměn
  • Nejdůležitější zprávy formou notifikací
  • Komunitní chat na Discordu s 12 diskuzními místnostmi
  • Oznámení o zalistování měn, které sleduje náš robot
  • Informace o zajímavých ICO, diskuze o těžení a masternodech

 

Pro všechny nové uživatele máme prvních 14 dní zdarma. Pro moje čtenáře mám navíc speciální slevu 15 % na první platbu za členství, kterou nenajdete nikde jinde, než na tomto blogu. Stačí se prokliknout skrz tento odkaz. Se slevou vás vyjde měsíc členství stejně jako jedna káva za týden.

 

Logo Altclub.com


0 Shares
Tweet
Share
Share