6 knih kterými posunete vlastní limity

6 knih, kterými posunete vlastní limity

Naposledy aktualizováno: 23. února, 2018

Mám obsesi ve čtení všeho o osobnímu růstu, rozšiřování obzorů, pokořování limitů a lepším porozumění okolnímu světu. Nečtu jen články a blogy, ale hlavně knihy – těch jsem přelouskal už vyšší desítky. A z toho množství mi jich přesně šest zůstalo v hlavě. Šest knih, kte kterým se opakovaně vracím pro radu (a nejenom proto, že většinu všeho, co si přečtu, do týdne zapomenu). Ať už louskáte jednu knihu za druhou, nebo přečtete jednu za rok, dejte alespoň jedné z mého seznamu šanci. Dost možná vám změní život.

U každé knihy jsem přidal odkaz na možnosti, kde knihu získat. Nikde tyto knihy neseženete zadarmo, můžete si je ale díky trial účtům poslechnout v audioverzi a dvě přelouskat v desetiminutovém shrnutí. To bohatě stačí na rozhodnutí, zdali stojí za přečtení. 🙂

Kniha 4-hodinový pracovní týden od Tima Ferrise

4 hodinový pracovní týden

 

I když ji Tim napsal už v roce 2007, sedí tato kniha stále na první příčce mé osobní knižní hitparády. Je to kompletní návod na to, jak postupnými kroky opustit každodenní (a hlavně celodenní!) zaměstnání a vybudovat si prostřednictvím vlastní produktivity a kreativity nový stálý příjem.

Kniha jde více do hloubky a naučí vás, jak „hacknout” v podstatě úplně všechno. Vetšina překážek je jen v naší hlavě a Tim to dobře ví. Proto nám nabízí návody krok-za-krokem, od stanovení vašeho cílového příjmu na den až po to, jak přesvědčit ostatní, že jste expert v jakékoliv oblasti, jak cestovat po světě skoro zadarmo nebo jak najít virtuální asistenky, kteří pro vás budou pracovat za pět dolarů na hodinu.

10 minutové shrnutí (zdarma) / Poslechnout v angličtině (zdarma)Koupit v češtině / Koupit v angličtině

 

Kniha Jak drahé je zdarma od Dan Ariely

jak drahe je zdarma

 

Myslíte si o sobě, že jste imunní vůči reklamním trikům? Že prokouknete každého, kdo se vám snaží něco prodat dráž a že jste vždycky o krok napřed, protože si všechny ceny googlíte online? Pak je tahle kniha přesně pro vás. Ariely je behaviorální ekononom, který celý život provádí experimenty a zkoumá lidské iracionální chování. V této knize se soustředí na nákupní rozhodování a odhaluje, proč je tak těžké odolat slovíčku „zdarma” a jak se necháváme chytat do pastí i přesto, že si myslíme, že jsme nad obchodníkem vyhráli.

 

Kniha odhaluje celou řadu skrytých, iracionálních faktorů, které ovlivňují naše rozhodnutí – od propracovaných marketingových triků, přes emoční bouře až po společenské zvyklosti, které nám nepřímo diktují, jak se chovat. Přečtěte si ji a získáte cenný návod na to, jak se lépe v životě rozhodovat.

10 minutové shrnutí (zdarma)Poslechnout v angličtině (zdarma) / Koupit v češtině / Koupit v angličtině

 

Kniha The Code of the Extraordinary Mind od Vishen Lakhiani

the code of the extraordinary mind

 

Je to jedna z údajně nejlepších “self-help” knih, které byly v poslední době napsány. Malé varování, autor je zarytý egoista (viz detailní popisy jeho luxusních dovolených, které nemají nic společného s obsahem) a dobrý marketér – pozornější odhalí, že je to vlastně jen další forma propagace jeho projektu MindValley.

 

Tuto knihu jsem zvolil pro její skutečnou hodnotu, kterou je detailní rozbor všech možných kulturních předsudků, zvyklostí a zavedených postupů, které nám nesmyslně brání v žití. Vishen jim říká “bullshit rules” a ukazuje, jak se jich zbavit.

10 minutové shrnutí (zdarma) / Poslechnout v angličtině (zdarma) / Koupit v angličtině

 

Kniha The subtle art of not giving a fuck od Mark Manson

the subtle art of not giving a fuck

 

Kontroverzní kniha o tom, jak žít svůj život v harmonii a nebát se posílat spoustu věcí a lidí k šípku. Mark se pustil do boje s všudypřítomným pozitivizmem a vysvětluje, proč je lepší se s problémy a svými limity smířit, než je zapírat nebo se kvůli nim trápit. Poráží mýtus, který do nás hučí mainstream pořád: Že jsme každý svým způsobem hrdina, máme unikátní vlastnosti a hlavně – každý jsme originál.

 

Smiřme se s tím, že většina z nás jsme prostě průměrní lidé a nemůžeme být vždycky vítězové. Mark vám vysvětlí, že to vlastně není špatně.  A hlavně, že to není to ničí chyba a už vůbec ne vaše.

 

Ačkoliv kniha zatím vyšla jen v angličtině (česká verze je v přípravě), doporučuji ji každému, kdo umí alespoň trochu anglicky. Jednak proto, že jeho angličtina a peprné výrazy se budou opravdu špatně překládat a druhak proto, že je kniha napsaná jednoduchou angličtinou.

Poslechnout v angličtině (zdarma) / Koupit v angličtině

 

Kniha Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše od John Gray

muzi jsou z marsu zeny z venuse

Všichni se občas hádáme. Některé páry se hádají jednou za měsíc, jiní zase mají pocit, že procházejí skrz minové pole. Chvíli jsme šťastní a chvíli nešťastní a vlastně ani pořádně nevíme proč. V téhle knize jsem našel více rad do společného života, než jsem nasbíral za celý svůj život. Muži a ženy jednoduše myslí rozdílně a abychom dokázali druhého pochopit, musíme vědět, co se mu motá v hlavě.

Proč se žena jen více naštve, když jí na její problém ihned nabídneme řešení? Proč my muži v přímé konfrontaci vybouchneme, nebo se naopak stáhneme a třeba několik dní o problému nemluvíme? Není náhoda, že to tak má skoro každý a není to nic špatného, je to zkrátka naše přirozené chování. Po přečtení této knihy se z vás stanou vztahoví mágové – a vaše polovička to rozhodně ocení.

Koupit v češtině / Přečíst v angličtině / Poslechout v angličtině

Kniha Reading with the Right Brain: Read Faster by Reading Ideas

reading with the right brain

Můj největší problém je, že čtu poměrně pomalu. Absolutně nechápu, jak někdo dokáže přelouskat tři knihy za týden a ještě si z nich většinu zapamatovat. Dlouho jsem hledal způsob, jak se naučit číst rychleji a nakonec jsem ho našel. Tato kniha je napsaná spíše jako učebnice s praktickými cviky, která vás naučí číst úplně jiným způsobem, než jste zvyklí.

Místo čtení slov a louskání jejich významu ve větě se naučíte číst v obrazech. Aniž byste museli vědomě číst slovo od slova, bude vám stačit se podívat na řádek a celý se vám v hlavě přehraje jako film. Trik je v tom, že se naučíte slova vnímat nejen jako samostatné entity, ale ve větších celcích a místo slov vám budou v hlavě naskakovat celé obrázky.


0 Sdílení
Tweet
Sdílet
Sdílet