5 důvodů, proč začít meditovat a jak na to (obsahuje audiostopu!)

Medituji aktivně přes 8 měsíců a mohu s jistotou říct, že se mi žije lépe. Nedosáhl jsem žádné “zenové rovnováhy”, ani jsem nezažil osvícení, ale naučil jsem se, jak být více přítomný v okamžiku, hlouběji prožívat každodenní zážitky a jak si udržet duchaplnost a racionální myšlení.

 

Meditací k vyšší produktivitě

 

Díky meditaci jsem se naučil rozumět více sám sobě a lépe tak ovládat svoje reakce a pocity. Eliminoval jsem nadměrný stres a naučil se soutředit na důležité věci, aniž bych se nechal každou chvíli vyrušovat hloupostmi.

 

meditace nahrávka

 

Zkrátka jsem se toho díky meditaci hodně naučil a vím, že prospěje úplně každému. Pro mne je nejlepší meditace s vedením – nasadím sluchátka, pustím meditaci a dělám přesně to, co mi do uší říká interpret. Časem jsem si našel svoje oblíbené a ty točím pořád dokola.

 

Bez angličtiny se to dá těžko

 

Je ale sakra problém najít dobré audiostopy v češtině! Většina toho, co najdete na youtube, jsou splácaniny a spiriuálno-pánbíčkářské žvásty, nahrané na nekvalitní mikrofon a podkreslené děsnou hudbou.

 

Moje vlastní nahrávka

 

Rozhodl jsem se proto, že vytvořím vlastní 7-denní program vhodný úplně pro každého. Nahrál jsem první sample a rád bych získal od vás, čtenářů, zpětnou vazbu. Věnujte pár minut svého času meditaci vedené mým hlasem a dejte mi vědět, jak se po ní cítíte. 😃

 

nahrávka meditace

 

Než začnete poslouchat

 

Spousta lidí si pod meditací představuje nejrůznější děsivé rituály, holohlavé bosé chlapíky a bůhví co dalšího. Nemohou být přitom dále od pravdy.

 

Meditace je v základu jen hluboké soustředění. Obyčejným soustředením na jednu jedinou věc (povětšinou dýchání), podpořeným eliminací vnějších vlivů (zavřít se do tiché místnosti, zavřít oči) aktivně posilujete mozek. Je to sval jako každý jiný.

 

Meditace

 

Málokdo ví, kolik mu toho o sobě uniká, dokud se opravdu během meditace neponoří sám do sebe. Nejde o žádné extatické stavy (kterých lze ale také dosáhnout! :)), ale o pár minut dne, kdy zvolníte, uspořádáte si myšlenky a vyčistíte hlavu.

 

Proč začít meditovat

 

1) Opravdová relaxace

Málokterá aktivita vás tak zrelaxuje jako meditace. Za deset minut se cítím jako znovuzrozený a nabitý na celý den. Zkrátka to dobíjí baterky 😃

 

2) Lepší spánek

Možná jste jako já a občas vám hlavou proudí tolik myšlenek, že prostě nemůžete usnout. Jeden z dlouhodobých efektů meditace je klidné usínání a hlubší spánek.

 

3) Kontrola vlastních emocí

Znáte ty stavy, kdy se nekontrolovaně rozčilujete, je vám příšerně smutno nebo na někoho křičíte a už během křičení víte, že je vám to líto?

 

Meditace pomáhá zvládat vlastní emoce. Naučíte se lépe rozpoznávat, kdy na vás přichází hněv a jak s ním nakládat. Může vám pomoci stát se pasivnějšími ve vyjadřování silných emocí, což se hodí nezřídkakdy 🙂

 

4) Zvládání stresu

Každý zažíváme určitou porci stresu každý den. Problém je, když máme stresu nad míru – jednak je to nezdravé a druhak se s tím velice špatně bojuje.

 

Během meditace máte příležitost stres na chvíli odložit, uvolnit se a soutředit se na jednu jedinou věc – na dýchání. Po pár minutách se budete cítit mnohem lépe.

 

meditace nahrávka

 

5) Produktivita

Z vlastní zkušenosti vím, že se k produktivnějšímu dni lze prostě promeditovat. Vyzkoušejte to sami – dejte si 3 dny v týdnu s meditací, 4 bez meditace a zapisujte si, co jste během celého týdne dělali a jak jste se cítili. Rozdíl je garantovaný.

 

Meditační nahrávka

 

Nahrál jsem úvodní meditační sample a rád bych poprosil všechny, kdo si ji poslechnou, o zpětnou vazbu. Jen tak zjistím, jestli má cenu pokračovat, nebo mám zalézt pod stůl a stydět se za svůj hlas 🙃

 

 

Přečtěte si naše další články

10 tipů, jak tvořit obsah na sociální sítě snadno a rychle

Jak vydělávat na fotkách z cestování až 10 tisíc korun měsíčně

Napsat komentář